Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu





Teendők a kiscica körül


Nem lehet elég korán kezdeni. Akkor a legnagyobb az esélyünk a sikerre, ha az egészség megóvását a kölyökkortól kezdjük. A kiscicák egészségének védelme szempontjából elengedhetetlenül szükséges azok igényeinek ismerete. Elsődleges feladatunk a harmonikus fejlődés biztosí­tása a stabil immunrendszer felépülését elősegí­tő, megfelelő csontrendszer növekedést támogató programmal.

Ehhez a szép, azonban egyáltalán nem egyszerű feladathoz szeretnénk segí­tséget nyújtani a következő oldalakon.


Az új családtag életének első két hónapja

Az újszülött macskák életük első két hetében csak két tevékenységre összpontosí­tanak: evés és alvás.
Táplálékul kizárólagosan a szoptató anyamacska teje szolgál, ez feltétlenül szükséges és egyébként elégséges a megfelelő immunrendszer és az egészséges emésztési folyamatok kialakulásához.  A kiscicáknak életük első 72 órájában  az anyatejjel létfontosságú ellenanyagokat kell felvenniük, amelyek csak ebben az időszakban tudnak felszí­vódni. A kölykök minden egyéb szempontból is (tisztogatás, melegí­tés, stb.) az odaadó szülő gondoskodására szorulnak. Az anyamacska általában  jó érzékkel választ védett, meleg zugot az elléshez, nem árt azonban, ha mi is ellenőrizzük a következőket. A szorosan összebújó, nyivákoló kölykök fáznak, és rendkí­vül gyorsan ki is hűlnek. Az egymástól messzire elkúszó, elterült kölyköknek alighanem melege van és ha tejhez sem jutnak, gyorsan kiszáradnak. Az elégedett kiscicák egymás mellett, összegömbölyödve alszanak. Ha az anyamacska a kölykeit a szájában cipelve vándorolni kezd, az annak a jele, hogy már nem találja biztonságosnak az ellés helyét. A zavaró tényezőket (esetenként a saját felesleges téblábolásunkat és a vaku villogtatását) igyekezzünk minél gyorsabban kiküszöbölni. A következő hetekben látványos változások következnek, ezeket táblázatba foglalva mutatjuk be.

A táblázat érdekes kiegészí­tése, hogy a szőrösen, csukott szemmel születő kiscicák szeme általában a 10-14. napon nyí­lik ki, bár néhány orientális macskafajta kölykeinél akár a születést követően is nyitva lehetnek. Figyeljünk arra, hogy beszáradt váladék (csipa) ne akadályozza a szemek nyí­lását. Ennek megelőzésére a cicák szemrését töröljük meg kamillateával vagy a gyógyszertárban recept nélkül kapható bórvizes oldattal megnedvesí­tett vattával. A kölykök szeme kezdetben kék, ami néhány hét elteltével átváltozik a végleges szí­nre.


Táplálás

A harmadik héttől kezdődően - bár a legfontosabb táplálék továbbra is az anyamacska teje marad - elkezdhetjük bátorí­tani a kölyköket, hogy apró adagokban, naponta négyszer, jól átnedvesí­tett száraz tápot is fogyasszanak. Fokozatosan emelve a tápadagokat, és csökkentve a benedvesí­tés mértékét, a kölyköket 6-8 hetes korukra a tejtől teljesen elválasztjuk.

Nyomatékosan hangsúlyozni kell, hogy a tehéntej nem alkalmas táplálék a kiscicák számára, mert hasmenést és egyéb emésztési zavarokat okozhat.

Az elválasztott kölykök táplálására a rendkí­vül széles választékban rendelkezésre álló eledelek közül válasszunk olyat, amely nem tartalmaz mesterséges konzerváló szereket, élelmiszerszí­nezéket és í­zfokozókat. Amennyiben olyan terméket választunk, melynek valamennyi alapanyaga emberi fogyasztásra alkalmas minőségű, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem a legolcsóbb vágóhí­di hulladékokból állí­tották össze a tápot. További fontos szempont meggyőződni arról, hogy az adott tápcsaládon belül külön-külön termékek állnak rendelkezésre a kölyök, a felnőtt és az idős macskáknak, valamint az elhí­zott, az érzékeny és a válogatós egyedeknek is. Szintén a minőség egyik ismérve a különleges tápanyag összetevők, kismacskák esetében pl. az egészséges immunrendszer kifejlődését támogató komponens, amit a csomagoláson fel is tüntetnek.
Tovább az ajánlott macskatápokhoz >>
 

Fertőző betegségek és az ellenük való védekezés

A fertőző betegségek elleni védekezés megalapozása egyik legjelentősebb feladatunk a macska egészségvédelmében.
Főleg kölyökkorban támadhat számos kórokozó, ilyenkor a fejletlen immunrendszer még nem képes ezek ellen megfelelően védekezni, bár több betegség idősebb életkorban is végzetes lehet. A macskák legjelentősebb fertőző betegségeire a következőkben térünk ki.
Tovább a fertőző betegségekhez >>

A legveszélyesebb fertőző betegségek elleni gyógykezelés a tünetek jelentkezésekor már többnyire hatástalan, csak a megelőzés segí­thet. A fertőző betegségek elleni védekezést csak egy jól átgondolt, pontosan végrehajtott, tervszerű védelmi programmal oldhatjuk meg. Ennek legfontosabb lépései a következők.
Az elválasztás előtt a kölyök fogyasszon minél többet az anyamacska tejéből.
A saját védekező képesség kialakulásáig a kölyköket el kell szigetelni a fertőzési forrásoktól.
Kölyöktápként erős immunrendszer fejlődését támogató (Immuno + tápanyag összetevő) tápot etessünk.
Alapos, többszöri féreghajtó kezelések elengedhetetlenek (lásd később).
A védettség kialakulásában döntő fontosságú védőoltások sorozata.
Az í–nök kedvenceinek állatorvosa a helyi járványtani helyzet minden aktuális mozzanatát ismeri, í­gy közösen megtervezhetik a védelmi program gyakorlati lépéseit.


Védőoltások

Amint korábban is hangsúlyoztuk az előző oldalakon felsorolt fertőző betegségek ellen a védőoltások nyújtanak biztos védelmet.
A vakcinázási program első részeként az állatorvos beadja a védelmet kialakí­tó alapoltásokat.
Figyelembe véve a kiscicák immunrendszerének fejlődési sajátosságait, és azt, hogy többféle fertőző betegség ellen akarunk védettséget elérni, többszöri vakcinázás ajánlott az alap immunitás kialakí­tásához. A továbbiakban macskánkat egész élete során végig kí­sérik a meghatározott időközönként beadott ismétlő oltások, amelyek feladata a védelem folyamatos szinten tartása.
Tovább a védőoltások tí­pusaihoz >>


Paraziták elleni védekezés

Az élősködőket, más néven parazitákat belső és külső parazitákra osztályozzuk annak alapján, hogy a test belsejében, vagy külső felületén folytatják tevékenységüket. A paraziták életük során egy vagy több átalakuláson mennek át, amelyekből legalább egy a szervezeten kí­vül, vagy más élőlény (ún. köztigazda) szervezetében történik.
A belső élősködők főleg a betegség kezdeti szakaszában nem okoznak súlyos, látványos folyamatokat, csak tápanyagokat vonnak el a szervezet elől, mozgásukkal, vándorlásukkal folyamatosan ingerlik, zavarják a szervezet működését. Ráadásul ezek az élősködők sok esetben emberre, állatra egyaránt veszélyesek lehetnek. A fiatal és/vagy legyengült állatok súlyosan megbetegednek, azonban a kifejlett, jó kondí­ciójú férges macskák és kutyák  ritkán mutatnak tüneteket. A fertőzött állat rendszeresen férgeket, alig, vagy egyáltalán nem látható féregí­zeket és láthatatlanul parányi féregpetéket ürí­t, fenntartva ezzel fertőzési láncot, ezáltal folyamatos kockázatot jelent a környezetében élő emberek és állatok számára.

Az élősködők korábban emlí­tett káros hatásai (táplálékelvonás, állandó ingerlés) megzavarják a gazdaállat fejlődését, gyarapodását, valamint életműködését, csökkentik a szervezet védekező rendszerének hatékonyságát, az ellenálló-képességet.
A lesoványodott, rossz kondí­ciójú, hiányos, vagy károsodott kültakarójú állat kedvetlen lesz, nem szí­vesen mozog és sok esetben akkor is áldozata lesz a már emlí­tett különböző fertőző betegségeknek, ha a javasolt megelőzési programot végrehajtottuk, illetőleg ezek a megelőzési programok nem lesznek hatékonyak akkor, ha parazitákkal terhelt állatokban végezzük.
Tovább a belső élősködőkhöz >>

A belső élősködők okozta kórképek ellen mindenképpen védekezni kell.
A forgalomban lévő féregellenes szerek több hatóanyag kombinációját tartalmazzák, í­gy a leggyakoribb élősködők ellen a többség megfelelő védelmet nyújt, főleg ha rendszeresen és tervszerűen használjuk őket.
A fiatal, fejlődésben lévő cicák védekező rendszere még nem teljesen hatékony, a paraziták nagyobb tömegben tudnak elszaporodni, ezért a féregellenes kezelést már 4-6 hetes életkorban el kell kezdenünk és az állatorvos tanácsainak megfelelő folyamatossággal kell folytatnunk.
Ne feledje, bizonyos bélférgek átterjedhetnek a macskáról az emberre, súlyos egészségkárosodást okozva. A bélférgek elleni rendszeres, évente 3-4 szeri kezeléssel családtagjaink és saját magunk egészségét is védjük.


Külső élősködők és az ellenük való védekezés

A külső élősködők a testfelületen tartózkodva főleg vérszí­vással, vagy a kültakaró különböző képleteit fogyasztva károsí­tják a gazdaszervezetet. Közülük leggyakrabban a környezetünkben esetenként tömegesen felszaporodó bolhák és kullancsok támadhatják folyamatosan kedvenc macskáikat.
Ez természetes. Az már nem, ha ezt el is tűrjük. A bolhák vérszí­vással károsí­tják áldozataikat. Folyamatosan gyötrik kedvenceinket, szüntelen vakarózásra kényszerí­tve őket. A lakást elárasztó bolhák pokollá teszik a gazdik életét is. í‰rzékeny macskákon akár néhány bolhacsí­pésre egy rendkí­vül súlyos allergiás bőrgyulladás, ún. bolhaekcéma (FAD) alakul ki. A bolhák más élősködőket és fertőző betegségeket is terjesztenek, például az ún. „macskakarmolásos” betegség kórokozóját is.
A bolhákról bővebben >>
A bolhák ellen alkalmazzunk olyan cseppentős készí­tményt, amely a vérszí­vás előtt megöli az élősködőket és alkalmas az FAD kivédésére. A bolhák a felnőtt macskáknak is szenvedést okoznak, azonban a kiscicákra különösen nagy veszélyt jelentenek. Két napos kortól a kiscicák és a szoptató anyamacska is kezelhető spray alkalmazásával, ugyanezen termék biztonságosan alkalmazható vemhes nőstényeken is.
Tovább a bolhairtó készí­tményekhez >>

A kullancsok alattomos, rejtőzködő, vérszí­vó élősködők, amelyek az elmúlt években számukra kedvező klimatikus változások miatt a sűrű erdőktől kezdve a családi házak kertjein át, a belvárosi parkokig mindenhol megtalálhatóak. A kullancsok emberekre és állatokra egyaránt veszélyes betegségeket- pl. Lyme borreliózis,- terjesztenek, amelyek évről-évre több áldozatot szednek hazánkban.
A kullancsokról bővebben >>
Kedvenc macskáinkat védjük olyan kullancs ellenes készí­tménnyel, amely a fertőző betegségek átvitele előtt elpusztí­tja a kullancsokat. Célszerű olyan szert választani, amely kullancsok és bolhák ellen egyaránt védelmet nyújt.
Tovább a kullancsirtó készí­tményekhez >>


Elektronikus, egyedi állatazonosí­tó rendszer

Az elveszett állatok hazatalálásában alapvető fontosságú, hogy egyedileg azonosí­thatóak legyenek.
Az elkóborolt majd szerencsésen megtalált és hazavágyó cica sajnos nem képes gazdájának lakcí­mét közölni velünk.
A macskatartó mindenben felelős macskájáért. Nemcsak jó közérzetének, egészségének biztosí­tása a kötelessége, hanem a cica minden cselekedetéért felelősséggel tartozik. Mindezt csak az állat teljes életére kiterjedő, megbí­zható azonosí­tása esetén lehet érvényesí­teni.
Hazánkban a társállatok túlnyomó része még ma is könnyen hamisí­tható, reménytelenül elavult, és sok esetben állatvédelmi szempontokból is erősen kifogásolható módszerekkel van megjelölve. A nyilvántartás - ha egyáltalán létezik - sokszor leragadt a középkor technikai szintjén.
Az egyedi állatmegjelölés korunk szí­nvonalán álló módja az elektronikus állatazonosí­tó rendszer és az ehhez kapcsolódó számí­tógépes adattárolás. Az elektronikus állatmegjelölés az EU-ban széles körben elterjedt, több államban kötelező, és már Magyarországon is igénybe vehető.

Az elektronikus állatazonosí­tó rendszer lényege, hogy az állat nyaktájékán, a bőre alá egy rizsszem méretű (2x11mm), szövetbarát, biológiai szempontból ártalmatlan üvegkapszulát ültetünk, amely tartalmazza az állat egyedi, megismételhetetlen kódját hordozó mikrochipet valamint az ezt továbbí­tó kis antennát. A transzponder, amit egyszerűsí­tve csak mikrochip-ként emlegetünk semmilyen sugárzást nem bocsát ki magából, csak az erre a célra szolgáló, rádióhullámokkal dolgozó, leolvasó készülékkel lehet leolvasni. A szövetbarát, biokompatibilis üvegkapszula az állat egész élete során jól tolerálható. A mikrochip gyors, egyszerű, fájdalommentes beültetését állatorvosok végzik. Az azonosí­tó rendszer lényeges eleme a számí­tógépes, központi nyilvántartás, ahol a mikrochip száma alapján az állat tulajdonosának adatai a hozzáférésre jogosultak számára elérhetőek.
 
Amennyiben az EU területén belüli utazásra kedvenc macskánkat is magunkkal szeretnénk vinni, kötelező állatútlevelet kiváltani hozzá, amelynek előfeltétele a mikrochip beültetés. Az EU országaiban folyamatosan erősödik az a további elképzelés, hogy 10-15 éven belül valamennyi  kedvtelésből tartott állatot - elsőként a kutyákat - meg kell majd jelölni mikrochippel, abban az esetben is, ha az állat a lakhelyét nem hagyja el.
A mikrochipről részletesen >>



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved
&data[fontsize]=u"> &data[fontsize]=d">