Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Macskák külső élősködői


Kedvenc macskáink vérbeli felfedezők, ezért ösztönös kí­váncsiságuktól hajtva bebarangolják a ház és a kert minden zugát, gyakorta járnak szomszédolni és nagy kedvvel csatangolnak erdős-bokros területeken is. A kalandozás során más macskáktól esetleg kutyáktól közvetlenül, vagy a többi állat által gyakran látogatott helyeken a környezetből is különféle külső élősködőkkel fertőződhetnek.

A bolhásság a leggyakoribb probléma a macskákon. A szédí­tő ugrásokra képes vérszí­vók közül az egyiknek a karrierje is hasonlóan szédí­tő, ugyanis a macskabolha (Ctenocephalides felis) nem csak a cicákon fordul elő túlnyomó többségben, hanem a kutyabolhát fokozatosan kiszorí­tva, napjainkban már kutyákon is ez a domináns bolhafaj.  A macskabolha sikerének egyik oka az, hogy több gazdához is alkalmazkodott, a macskán és a kutyán kí­vül akár az embert is megcsipkedheti. Elvétve más bolhafajok is élősködhetnek a cicákon, mint a kutyabolha (Ctenocephalides canis) vagy emberbolha (Pulex irritans). A kifejlett állapotban néhány milliméter nagyságú bolhák a vérszí­váson kí­vül számos egyéb módon károsí­tják a macskákat, allergiás bőrgyulladást okozhatnak, kórokozókat és bélférgeket terjesztenek. A bolhás macska sokkal ritkábban vakarózik, mint a bolhás eb, viszont a szokottnál is gyakrabban nyalogatja magát, ezt azonban a tulajdonosok gyakran annak tudják be, hogy kedvencük milyen tiszta állat, szeret mosakodni. Amennyiben a cica szőrén öt kifejlett bolhát találunk, ez egyben azt jelenti, hogy a környezetében mintegy 95 bolha fejlődési alak búvik meg és várja az alkalmat, hogy kifejlett bolhává alakulva vért szí­vhasson.
További részletek a bolhákról >>

A kullancsokkal (hazánkban főként Ixodes és Dermacentor fajok) való találkozáshoz a macskáknak nem kell a legközelebbi bokrokkal, aljnövényzettel dúsan benőtt területig elsétálni, ugyanis a  kullancsok  a gondozott kertekben és parkokban is megtelepedhetnek. A többnyire sötét szí­nű élősködők kifejlődve 2-3 milliméter nagyságúak, viszont a nőstény kullancs vérszí­vást követően akár borsó-bab méretet is elérhet. A kullancs csí­pésének a helyén, kis területen bőrgyulladás alakulhat ki, azonban az igazi kockázatot a kórokozók átvitele jelenti. A kullancsok többféle fertőző betegséget terjesztenek vérszí­vás során, ezek közül a Lyme borreliosis (régebbi nevén Lyme kór) emberre és kutyákra bizonyí­tottan veszélyt jelent és az utóbbi évek kutatásai valószí­nűsí­tik, hogy macskákat is megbetegí­t.
További részletek a kullancsokról >>

A rühösség macskákon két különböző rühatka kártétele következtében alakulhat ki. A leggyakoribb a fülrühösség (a parazita neve: Otodectes cynotis), amelyre a fejrázás, vakarózás, külső hallójárat gyulladás, elhanyagolt esetekben már fejoldaltartás, súlyos szövődményként egyensúlyzavar  jellemző. A külső hallójáratban nagy mennyiségű, barna, ragadós váladék képződik. A kifejlett állapotban mintegy 0,3 milliméter nagyságú, a külső hallójáratban mászkáló rühatkák fültükrözés során felfedezhetők. A lényegesen ritkábban előforduló fejrühösség (ez az élősködő a Notoedres cati) jellemzően a fejen, a fül külső felületén, a nyakon, esetenként a mellső lábakon okoz apró, göbös, viszkető elváltozást. Ez a rühatkafaj beássa magát a szerencsétlen macska bőrének rétegei közé, ezért a bőr felszí­nén való keresgélés helyett a kimutatását célzó vizsgálatokhoz is bőrkaparékot kell a laboratóriumba küldeni.

A mélyen a bőrben élősködő szőrtüszőatka (Demodex cati) az egészséges macskákon is kisebb számban előfordul, anélkül, hogy bármilyen látható elváltozást okozna. Tüneteket a macskák elenyésző részén okoz. Ezen rendkí­vül ritka esetekben a macska immunrendszere meggyengül, ezért nem képes a szőrtüszőatkák elszaporodását korlátozni, és szőrhullással, a bőr megvastagodásával, súlyos esetekben gennyes bőrgyulladással járó betegség alakul ki.

Sasszemű gazdik által már szabad szemmel is felfedezhetők a kifejlett állapotban mintegy 0,5 milliméter nagyságú, sárgás szí­nű ragadozóatkák (Cheyletiella fajok). Megjelenésük következtében a macskán a fejen és a gerinc vonalában szőrhullás, apró bőrsérülések és fehér, korpaszerű anyag felrakódása várható. Ezek a paraziták leginkább hosszúszőrű cicákat károsí­tanak és ha például az ölben dajkált kedvenc állatról átmásznak az emberre, a gazdiba is belekóstolnak.

A macskáink szőrzetét rágcsáló szőrtetvek (Felicola subrostratus) alig valamivel nőnek nagyobbra az 1 milliméteres nagyságnál, sárgás szí­nűek, szőrhullást, korpázást, bőrgyulladást okozhatnak. A rendkí­vül gyakori bolhásság és fülrühösség valamint a kullancsok egyre fokozódó támadásához képest a szőrtetvesség igencsak ritkán megállapí­tott parazitózis.

A macskák sűrű és hosszú szőrzete kedvező feltételeket biztosí­t az élősködők megtelepedéséhez. A különböző paraziták táplálkozási módja, szaporodási ciklusa erősen eltérhet egymástól, ami nem csak az általuk okozott kártételek sokféleségét eredményezi, de megnehezí­ti az ellenük történő védekezést is. További gondot okoz, hogy bizonyos, kutyákon kitűnően működő hatóanyagok a macskákon súlyos, akár végzetes mérgezést okoznak.

Tilos macskákat kezelni permetrint, diazinont, foximot tartalmazó készí­tményekkel.

Bizonyos permetrin tartalmú szerekkel a macskával szoros kontaktusban élő (kölcsönös nyalogatás) kutyák kezelése sem ajánlott a cicák védelme érdekében. Minden esetben ellenőrizzük, hogy a macska kezelésére szánt készí­tmény nem tartalmazza-e a fent felsoroltakat. A macskák külső élősködők elleni védelmének egész évre kiterjedő programját beszéljük meg kedvenceink állatorvosával.



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emlődaganatok a kutyák daganatos betegségeinek közel 50%-át adják.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved
&data[fontsize]=u"> &data[fontsize]=d">