Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Tüsszögéstől a halálos járványokig - a macskanátha kórokozói |
.
Címkék: calici vírus, egészségvédelem, herpes, herpesz, macska, macskanátha, vírus


Leromlott kondíció, orrfolyás, kötőhártya-gyulladás, tüsszögés – ismerős kép számos cicatulajdonos számára. A macskanátha néven ismert tüneteket több különböző kórokozó által előidézett elváltozás okozza. A kórokozók gyakran együttesen vannak jelen, és amennyiben csak egyikük okozta volna a betegséget, azt a klinikai kép alapján nem mindig lehet elkülöníteni a másiktól.
 


A macskák fertőző légúti megbetegedéseiért közel 80%-ban két vírus: a herpes és a calici felelősek. Gyakori a baktériumos társfertőzés.
A herpes kártételéről, és arról a tulajdonságáról, miként bújik el a megtámadott szervezet immunrendszere elől, egy korábbi cikk olvasható a tappancsvilag.hu weboldalon:
A macska herpes vírus a rejtőzködés nagymestere

A másik kórokozó a calicivírus (FCV), amely különböző tüneteket idézhet elő. A kórokozóra jellemző a rendkívül instabil genetikai anyag, a gyakori mutációk és az ezek következtében folyamatosan termelődő újabb és újabb variánsok. A mutációk az utóbbi években létrehoztak olyan változatokat, amelyek a korábbi megbetegedéstől eltérő tüneteket és halálos járványokat idéztek elő az USA-ban. Az új, és pusztító hatású variánsok antigénszerkezete is megváltozott, a korábbi vakcinák nem nyújtanak megfelelő védelmet ellenük. Az amerikai járványokban elhullott macskák jelentős része korábban rendszeresen oltott kedvenc négylábú volt.
Az FCV által kiváltott tünetek egy része jól ismert hazánkban is: tüsszögés, orrfolyás, étvágytalanság, könnyezés. Ezek a tünetek további szövődmények nélkül 1-2 héten belül gyógyulnak, kezelésük rutinfeladat az állatorvosi rendelőkben.
 


A szájüregben megjelenő, nehezen gyógyuló, makacs rendszerességgel visszatérő fekélyek hátterében szintén gyakran áll az FCV. Amennyiben a macska leukosis vagy egyéb, immunrendszert gyengítő, ún. „lassú vírus” kártétele laboratóriumi vizsgálatokkal kizárható volt, úgy a szájüregi fekélyekért főként az FCV a felelős.
Ritkán diagnosztizált megbetegedés a jellemzően 8-12 hetes kiscicáknál jelentkező sántikálás, a „limping syndrom”. Ennek során fájdalmas ízületi gyulladások okozzák a sántítást. Az elváltozás általában rövid időn belül gyógyul.
Csekélyebb megbetegítő eréllyel bíró FCV törzsek esetén gyakori a tünetmentes hordozás, melynek során a vírus jelen van és szaporodik a macska szervezetében betegség előidézése nélkül. A tünetmentes hordozók folyamatosan fertőzik a környezetüket.
 


A kórokozó újabb változatai pusztító járványokat váltottak ki az Egyesült Államokban. A betegségre jellemző a magas, 41o C körüli láz, a fejen és a lábakon ödéma, és a bőrön megjelenő fekélyek. A jellegzetes légúti tünetek szintén gyakran megfigyelhetők. A megbetegedések aránya egyes állományokban elérte a 90%-ot, ezen belül elhullások 50-80%-ban fordultak elő. A megbetegedett és elpusztult macskák jelentős része korábban védőoltásban részesült FCV ellen, azonban a  20-25 évvel ezelőtt tervezett oltóanyagok nem nyújtottak megfelelő védettséget a kórokozó új típusa ellen.
Az Egyesült Államokban pusztító járványokat kirobbantó calici variánsok hazai előfordulásáról eddig nincs adat. A kórokozó nem csak közvetlenül terjed macskáról - macskára, hanem ragályfogó tárgyakkal is behurcolható, így további megjelenésére világszerte számítani lehet.

Négylábú kedvenceink rendszeres vakcinázással megvédhetőek a herpes- és a calicivírus ellen.
Hazánkban 2006 óta elérhető olyan vakcina, amely az FCV azon változatai ellen is véd, amelyek az amerikai járványokat okozták. Erről és a védőoltások további részleteiről kérjük, konzultáljanak kedvenceik állatorvosával.


Felhasznált irodalom:
Etienne Thiry: Clinical virology of the dog and cat, 2006




Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved