Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Dohányfüst okozta daganatok |
.
Címkék: daganatos betegség, dohányzás, macska, passzív dohányzás, rosszindulatú daganat




Passzív dohányzás okozta daganatos betegségek kedvenc állatainknál


A passzív dohányzás veszélyeit az emberi egészségre bőséges szakirodalom és népszerű ismeretterjesztő cikkek tömege mutatja be, azonban a kedvenc állatokat érő káros hatások ismertetése a kezdeteknél tart.
Számos tudományos kutatást végeztek a közelmúltban, melyek minden kétséget kizáróan bizonyították, hogy a passzív dohányzás a háziállatokra is komoly veszélyt jelent.


Daganatos elváltozások macskákon

A Tufts University és a University of Massachussets kutatóinak közös tanulmánya egyértelműen igazolta a kapcsolatot a passzív dohányzás és a macskákban kifejlődő limfóma között. A limfóma a nyirokrendszer sejtjeinek rosszindulatú daganatos elváltozása, amelynek többféle típusa ismert, azonban közös tulajdonságként megemlíthető, hogy a klinikai tünetek jelentkezésétől számított egy éven belül a beteg macskák 75%-át elpusztítja. A lakásban élő és a dohányzás ártalmainak kitett macskáknál kétszerese volt a rosszindulatú daganatos betegség előfordulási gyakorisága. Amennyiben a szobatigris öt évnél hosszabb ideig szenvedett a dohányfüsttől, akkor háromszorosára emelkedett a kockázat, ha pedig két személy eregette a füstöt a szerencsétlen kedvenc állat környezetében, úgy négyszer nagyobb eséllyel betegedett meg, mint a tiszta levegőben élő fajtársak.

A pikkelysejtes karcinóma egy agresszív és gyakori daganatos elváltozás a házimacskáknál. A szájüregben kialakuló rosszindulatú daganat a környező szöveteket beolvasztja, az állkapocs csontjait is rombolja, valamint a fekélyesedés is jellemző rá. Az állatorvoslás teljes eszköztárának bevetése esetén is csak a betegek mintegy 10%-a éli túl az 1 évet. A macskák többségét 4-6 héten belül el kell altatni a diagnózis felállítását követően.
A pikkelysejtes karcinómát kiváltó, a hámsejtek genetikai anyagában lezajló mutációért jelentős mértékben a rákkeltő anyagok tehetők felelőssé.
(A pikkelysejtes karcinóma hátterét kutató tanulmányokban annak leírása is megtalálható, hogy a konzervek - különösen a tonhal – etetése, valamint a bolhairtó nyakörvek rendszeres viselése is növeli ezen daganatféleség kialakulásának veszélyét macskákon.) A dohányfüstben kibocsátott rákkeltő anyagok lerakódnak a macskák szőrzetén, a rendszeres mosakodás közben pedig a kedvenc állat szájüregébe jutnak. Ez a tisztálkodási szokás karcinogén anyagok nagy mennyiségét juttatja a négylábúak szájüregébe. A kutatások egyértelműen igazolták, hogy a dohányzó ember háztartásában lakó macskákon gyakrabban alakul ki a rosszindulatú daganatos elváltozás, mint a füstmentes lakásokban élő fajtársaiknál.



Daganatos elváltozások kutyákon

A macskáktól eltérő típusú daganatos betegségek veszélyeztetik a dohányfüsttel összezárt kutyákat.
A kutatási eredmények szerint a lakásban élő, és a dohányzás ártalmainak kitett kutyáknál az orrban és orrmelléküregben kifejlődő rosszindulatú daganatok gyakrabban jelentkeznek, mint a füstmentes környezetben élő fajtársaiknál.
A hosszú koponyájú (ún. dolicephalic) ebek megnyúlt orrában nagyobb felületen tudnak lerakódni a rákkeltő anyagok a belélegzett levegőből. Amennyiben a hosszú fejű kutya a napjainak nagyobb részét erős dohányos gazdával összezárva tölti, 2,5-szeresére nő a rosszindulatú daganatos elváltozás kialakulásának veszélye az orrüregben. Ezen daganatféleségtől a rövid koponyájú (ún. brachycephalic) ebek kevésbé érintettek, mivel náluk az orrüreg szűrő hatása kevésbé érvényesül.

A rövid orrú kutyák esetében viszont emelkedik a tüdőben a rosszindulatú daganatos elváltozások kockázata, amennyiben passzív dohányzásnak tesszük ki őket. A tüdőben legtöbbször adenokarcinóma alakul ki. A diagnózis megállapításakor általában a szerv állományában már sok daganatos gócpont figyelhető meg. Az alapbántalom súlyosságát fokozza, hogy ez a daganatféleség áttétképzésre erősen hajlamos.

A cikkben említett daganatos betegségeket ritkán sikerül korai stádiumban felfedezni, amikor a betegek kezelését a gyógyulás kedvezőbb esélyével lehetne megkezdeni. A diagnózis felállításának időpontjában általában az előrehaladott kóros elváltozások a jellemzőek. Ezen utóbbi esetben már a radikális sebészi megoldások, és az agresszív kemoterápia sem biztosíthatja a kutyák és macskák gyógyulását. Valamennyi daganatos betegség esetében a megelőzésre kell törekednünk, amelynek alapvető eleme a rizikófaktorok csökkentése.  Kedvenc állatainkat hasonló módon kell védenünk a passzív dohányzás ártalmaitól, mint a gyermekeket. Mindenki számára a legkedvezőbb megoldás, ha teljes mértékben le lehet mondani a füstölésről. Amennyiben valaki nem képes véglegesen megszabadulni a dohányzástól, csak lakáson kívül, szabad térben gyújtson rá.



Irodalmi források:

Bertone ER, Snyder LA, Moore AS: Risk factors for oral squamous cell carcinoma in cats
J Vet Intern Med 17:557-562, 2003

L. A. Snyder, E. R. Bertone, R. M. Jakowski, M. S. Dooner, J. Jennings-Ritchie and A. S. Moore: p53 Expression and Environmental Tobacco Smoke Exposure in Feline Oral Squamous Cell Carcinoma
Vet Pathol 41:209-214, 2004

Reif JS, Bruns C, Lower KS.: Cancer of the nasal cavity and paranasal sinuses and exposure to environmental tobacco smoke in pet dogs
Am J Epidemiol.147(5):488-492, 1998

Reif JS, Dunn K, Ogilvie GK, Harris CK.: Passive smoking and canine lung cancer risk
Am J Epidemiol. 135(3):234-239, 1992


Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emlődaganatok a kutyák daganatos betegségeinek közel 50%-át adják.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved