Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Bánásmód macskával megfogáskor, rögzítés
|
.
Címkék: dr. Vainer Attila, macska, állatorvos


Dr. Vainer Attila állatorvos tanácsai

Egy cicát nem úgy kell kezelni, mintha egy kisméretű kutyáról lenne szó. A macskák meglehetősen öntörvényűek, ezért nagyon nehéz megtanítani őket olyan dolgokra, amelyeket maguktól nem akarnak megtenni. Ráadásul mindegyikük külön egyéniség. Találkozhatunk olyan egyedekkel is, akiket sosem lehet igazán kézhez szoktatni, és olyanokkal is, akik a vizsgálat közben is dorombolnak.

Mindenképpen előnyös, ha már ismerjük az állatot. Így tudhatjuk, hogy adott esetben a fenyegető testtartás, a felálló szőr, a fújás, a mormogás, a száj felhúzása csak ijesztgetés vagy az igazi támadás előjele.

Egy macskát erőteljes, határozott mozdulattal kell megfogni. A gazdikkal gyakori probléma, hogy nem merik ezt megtenni, mert attól tartanak, hogy fájdalmat okoznak az állatnak. Bár egy cica nem túlságosan nagy állat - átlagosan mintegy 4 kg - meglehetősen szívós és egyáltalán nem törékeny vagy gyenge. Puszta kézzel megragadva szinte lehetetlen kárt tenni benne. Ha azonban nem viselkedünk egyértelműen, ezt az állat azonnal megérzi, és jobb esetben elmenekül, rosszabb esetben megtorolja a bizonytalanságunkat.

A macska fogai és karmai veszélyes fegyverek tudnak lenni, ha nem a megfelelő módon közelítünk hozzájuk. Ráadásul a szájüregben és a lábvégeken mindig találunk baktériumokat. Így az okozott sérülések sajátossága, hogy legtöbbször fertőződnek, ezért sokkal nehezebben gyógyulnak és fájdalmasabbak is, mint egy átlagos seb. A harapások megelőzését segíti, hogy újabban már macskák számára készült szájkosár is kapható.

Nem mindegy, hogy hol történik a beavatkozás. Az otthon harciasan tiltakozó cicák a rendelőben gyakran megilletődötten viselkednek, és kifejezetten jól tűrik a kezeléseket.

A szállításhoz mindenképpen ajánlott egy fonott kosarat vagy egy műanyag szállítódobozt beszerezni. Ezek azért praktikusak, mert nem tud belőlük kiszökni a cica, utóbbi ráadásul mosható is. A körbekötözött vagy ragasztó szalagokkal lezárt kartondobozok, szatyrok nem nyújtanak tökéletes biztonságot. Akinek pánikba esett cicája már szabadult ki az autóban vezetés közben, az értékeli a különbséget.

Alkalmazásukkor a helyszíntől függ a koreográfia. Míg otthon alig lehet beletuszkolni a cicát a szállítóba, addig a rendelőben kivenni nehéz abból őket. A kezelés végén viszont legtöbbször maguktól is szívesen menekülnek vissza az állatok a biztonságot nyújtó helyre.

Egy álló cicát a martájék bőrének megragadásával lehet legjobban rögzíteni. A kezünk így a fogaktól és az első láb karmaitól is viszonylag biztonságban van. A hátulsó lábat szükség esetén egy másik segédkező tarthatja.

Amíg egy cica a lábai alatt szilárd talajt érez, hajlamos a küzdelem folytatására. Ha azonban a martájék bőrénél fogva felemeljük, legtöbbször sokkal kevésbé tiltakozik, általában maga alá húzza a végtagjait, és egyszerűen csak lóg. A fogás úgy működik, mintha egy nyugtató akupunktúrás pontot érintettünk volna meg. Ez a pozíció nem fájdalmas, valószínűleg a kölyökkorára emlékezteti az állatot, amikor az anyamacska is hasonló módon szállítja utódait. Karomvágáskor vagy akár egy oltás beadásakor is nagyon jól beválik a módszer.


További érdekes részleteket ismerhetünk meg az állatorvos egészségügyi és tartási tanácsaiból
Dr. Vainer Attila: DR. VAU című könyvében >>


A szerző elérhetőségei:
E-mail: picinyul@t-online.hu
Mobil: 06-20-912-2202
Rendelő: 1046 Budapest, Reviczky u. 38.
Tel.: (06-1) 233-3309



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
2012.01.01 -től csak igazoltan állatorvos által elvégzett, galandférgesség elleni kezelés után lehet kutyát bevinni az Egyesült Királyságba, Máltára, Írországba és Finnországba.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved