Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

A levegő királyai III. rész
|
.
Címkék: Németország, bemutató, fehérfejű rétisas, sas, solymász, szirti sas




Csúcsragadozók


A riedenburgi kastélyban március 1-től október 30-ig minden nap 11 és 15 órakor csodálhatók meg a solymászok bemutatói. Szerkesztőségünket teljesen rabul ejtette a látvány, egész napra ott ragadtunk július 27-én, és a két előadás között a múzeumot is meglátogattuk az ódon falak között. A tárlaton – minő meglepetés – a solymászat története és Európa ragadozó madarai szerepelnek.

A múzeumban készített képeken találjuk a nyomós érveket annak igazolására, miért nem lehet kutyát vinni a repülő bemutatót tartó ragadozó madarak közelébe.

A kifejlett szirti sas étlapján természetes körülmények között a róka is szerepel, a vadászatra képzett példányok pedig a kisebb-közepes méretű farkasokat, kóborló ebeket is képesek elejteni.

A zsákmányt a levegő királyai hatalmas erővel markolják meg, és a félelmetes karmok tőrszerű döfései a belső szervekig hatolnak.

A két bemutató közötti szünetben azt kértük a solymászoktól, hogy a közönség egyik kedvencéről, a fehérfejű rétisasról portrésorozatot készíthessünk.


Íme Maggie, az amerikai címermadár bajorországi képviselője. A riedenburgi bemutatókon szereplő példány 14 éves tojó, 6 kilogramm testtömegű, és a faj szokásainak megfelelően szívesen halászik, még a jutalomfalatként kapott húst is a sekély medencéből szereti kimarkolni.



A portrék készítése közben megtudtuk, hogy a kastélyban tartott madarak minden nap részt vesznek a bemutatókon, a légi ragadozók tenyészprogramja  pedig egy látogatóktól elzárt helyen zajlik a kastélyon kívül, ahol nyugodt körülményeket lehet biztosítani a szaporodáshoz és a fiókák neveléséhez.

A kastély tollas lakói különleges minőségű nyers húst kapnak enni, kifejezetten erre a célra tenyésztenek olyan naposcsibéket, amelyeket tojás koruktól kezdve semmilyen gyógyszerrel, hozamfokozóval nem kezeltek.

A vár területét és a környéket a ragadozó madarak megszokták, idegen helyen, ahol számos ismeretlen, zavaró tényező fordulhatna elő, nem is vállalnak fellépéseket.

A délutáni előadás egyik csúcspontja az Isis nevű parlagi sas repülő bemutatója volt. A műsorvezető szavai szerint: „elküldték a völgybe, hogy nézzen szét, talál-e termitoszlopot”.
A madár a kastély udvaráról valóban berepült a völgybe, rövid keresgélés után rábukkant egy felfelé szálló légáramlatra, amelyen keringve elkezdett emelkedni. Az eredeti elképzelés szerint felkapaszkodott volna mintegy 2000 méterig, onnan alábukva mutatta volna be a lélegzetelállító zuhanórepülést a kastély udvara felett. Ekkor azonban megjelent két egerészölyv. Ismét a műsorvezető szavait idézve: „ezek önkéntes munkatársak, nem a kastélyból származnak”. Az „önkéntes munkatársak” a parlagi sas körül keringve addig zaklatták Isist, amíg az végül mintegy 800 méternél tovább nem emelkedett, hanem összekapta szárnyait és zuhant. Az utolsó szakaszon hatalmas fékezéssel pontosan a solymász karján landolt.

Meglepetések gyakran előfordulnak a szabadon repkedő madarakkal -  tette hozzá a műsorvezető – a magasba emelkedő barátkeselyűt egy erős légáramlat egyszer magával ragadta, legközelebb Hollandiában tudták ismét megfogni. Innen három hét múlva, szintén légi úton tért haza. A KLM repülőgépével.

A riedenburgi kastélyban megcsodált solymász bemutatóról az első képriportot a
Sasok, sólymok és társaik egy bajorországi kastélyban cím alatt lehet megtalálni a Tappancsvilág weboldalon.

A második részben az Európa legnagyobb madarai közé tartozó barátkeselyű és fakókeselyű, illetve egy furfangos dögkeselyű produkcióit mutattuk be Keselyűk gyalogos- és légibemutatói címen.


Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
A vadászgörények legfontosabb fertőző betegsége a szopornyica, amely kutyákban ma már ritkábban fordul elő.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved