Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Óriás pandák a szomszédban
|
.
Címkék: Bécs, állatkert, óriás panda




Az állatkertek ritkaságait bemutató sorozatunkban folytatjuk a szomszédolást. Az óriás pandák jelenleg még nem láthatóak hazai állatparkokban, azonban Kínáig sem kell utaznia annak, aki a fekete-fehér bundás mackókat élőben szeretné megcsodálni. A Budapestről 3 órás autóúttal elérhető schönbrunni (Bécs, Ausztria) állatkertben számos egyéb nevezetesség mellett óriás pandák is várják a látogatókat.


Egy korábbi képriportban bemutattuk a schönbrunni állatkert koaláit a Tappancsvilág honlapon:
Koalák a szomszédban

A rendszertannal foglalkozó tudósok jelentős része a medvék közé sorolta az óriás pandákat.
Korábban létezett egy olyan irányzat, amely a kis pandával együtt a mosómedve-félék családjában helyezte el őket, azonban az 1980-as évek végén végzett genetikai anyag elemzések egyértelművé tették, hogy a faj a medvékkel közelebbi rokonságban áll, mint a mosómedvékkel. A korábban Vietnam északi részéig elterjedt, és Myanmar területén is megtalálható óriás pandák élettere napjainkra összezsugorodott, 1973 és 1984 között például a felére csökkent. Jelenleg Kína délnyugati területén, a bambuszerdőkkel borított hegyoldalakon él mintegy 1500 példány. A táplálékul szolgáló növényzet kiterjedésének megfelelően 1200-tól 3400  méteres magasságig kapaszkodnak fel a hegyekben, télen lejjebb ereszkedve. Napjaik nagyobb részét a földön töltik, de rövid karmaik segítségével ügyesen másznak fára is.

A fehér bundás óriás pandák szeme körül, fülén, lábán és vállán fekete színű a szőrtakaró. Kifejlett állapotban mintegy 150 centiméteres testhossz, és 90-120 kilogramm körüli testtömeg jellemző rájuk. A hímek 10%-kal hosszabbak és 20%-kal nehezebbek lehetnek. A medvékre jellemző módon farkuk rövid (10-15 cm), apró füleik lekerekítettek. Sűrű, tömött, 10 centiméter vastag bundájuk vízlepergető hatású, a hűvös, esős, télen havas környezethez alkalmazkodott.

Az eredetileg a ragadozók közé tartozott óriás pandák emésztő szervrendszere a vegetáriánus étrend következtében átalakult. Bár elfogyasztják a halakat, gombákat, rágcsálókat, a rizs hajtásait és számos egyéb növényt is, étrendjük több mint 95%-ban bambuszból áll. A növényi táplálék őrléséhez zápfogaik felülete lapossá vált, hatalmas rágóizmok tapadnak széles koponyájukon, nyelőcsövük és gyomruk nyálkahártyája pedig jól védett a szúrós növényi rostoktól. A vékonybél még kevésbé vált alkalmassá  a vegetáriánus táplálékhoz, ezért az óriás pandák csak mintegy 20%-át tudják az elfogyasztott eleségnek megemészteni (a szarvasmarhák például ebben a tekintetben 60%-os hatásfokot érnek el). A bambusz ráadásul lényegesen kevesebb tápanyagot is tartalmaz, mint a ragadozók zsákmányállatai. A fentiek következtében a fekete-fehér bundás mackóknak gyorsan, sokat, és hosszú időn keresztül kell enniük. A számok nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy naponta 12-14 órát táplálkozással töltve, a saját testtömegük 12-15%-át kitevő mennyiségű, azaz mintegy 15-20 kilogramm bambuszt fogyasztanak el. A jellegzetes, ülő testtartásban falatozó óriás pandák a nagyobb tápértékű leveleket elválasztják a szártól. Mancsukkal képesek fogni, a kéztő- és a kézközép csontok átalakulásának köszönhetően ugyanis csaknem hüvelykujj-szerűen mozgatható ujjal ajándékozta meg őket az evolúció.

Természetes körülmények között a nőstények évente egy alkalommal két utódot hoznak a világra, melyek közül az egyik rendszerint rövid időn belül elpusztul. A 90-130 grammos apróság fehér színű, a fekete mintázat csak egy hónappal a születés után jelenik meg. A fiatalkori halandóság igen magas. A bocsok hat hónapos korukban kezdenek bambuszt fogyasztani, a teljes elválasztás a tejtől kilenc hónapos korukban várható, és másfél éves korukig az anyamedvével maradnak.

Az emberen kívül igen kevés természetes ellenséggel rendelkező óriás pandák várható élettartama a természetben 18-20 év, állatkerti példányok akár 30 évet is megélhetnek.

Da xiong mao, az óriás panda kínai neve annyit tesz, mint „nagy medve-macska”. A több ezer éves legendák természeti csapásokat elhárító és ártó szellemek ellen védő, misztikus varázserővel ruházták fel a pandákat. A faj tudományos neve Ailuropoda melanoleuca jóval prózaibb, a jelentése egyszerűen fekete és fehér medve.

A WWF címerállatának választott óriás panda a veszélyeztetett fajok közé tartozik. A legfőbb gond a terjeszkedő emberi civilizáció által végzett pusztítás a természetes élettérben, és ennek következtében a pandák számára lakható területek folyamatos zsugorodása. A természetes körülmények között sem szapora állatok fogságban alig mutatnak hajlandóságot a párosodásra, ezért ritka eseménynek számít az állatkertek történetében a bocsok születése.

Az ifjú olvasók figyelmébe ajánlunk egy angol nyelvű képregényt a WWF honlapjáról, amely egy, a tibeti folklórnak tulajdonított történet alapján elmeséli, hogyan szerezték jellegzetes fekete-fehér mintázatukat az óriás pandák.

Az óriás pandák a schönbrunni állatkertben várják látogatóikat.




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emlődaganatok a kutyák daganatos betegségeinek közel 50%-át adják.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved