Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Felkészülés műtétre, utógondozás
|
.
Címkék: egészségvédelem, gazdi, kutya, műtét, állatorvosi rendelő





Ivartalanítás, lábtörés vagy sérvműtét négylábú barátaink számos okból szorulhatnak a sebészet segítségére. A kedvenc állat gyógyulása nem csak a szike biztos kezű forgatóin múlik, hanem a gazdik műtét előtti és utáni feladatainak megfelelő ellátásán is.



Műtét előtt


A műtét során a négylábú páciensek bódítására és altatására készült gyógyszerek befolyásolják a központi idegrendszer és a különböző izomcsoportok működését. Ezen gyógyszerek egyik lehetséges mellékhatásának, a hányás kockázatának csökkentésére az előre egyeztetett műtétek esetén kedvencünket a beavatkozást megelőzően megbeszélt ideig koplaltatnunk kell. Ez az apró termetű példányok kivételével kutyák és macskák esetén általában 8-12 óra. Tiszta ivóvizet még a műtét napján is kaphat a kedvenc állat. Amennyiben a gazdi nem tudja biztosan vállalni a koplaltatást (pl. udvaron tartott állatok, vagy több példány együtt tartása esetén), célszerű előzetes megbeszélés szerint, már a műtét előtt a kórházban elhelyezni a kedvenc állatokat. A kis testtömeg és/vagy a gyors anyagcsere miatt a kisemlősök, madarak és hüllők koplaltatása nem ajánlott, ezeknél az állatoknál meg kell beszélni az állatorvossal a műtét előtti teendőket.

Minden altatásban végzett beavatkozás kockázattal jár, melynek részleteiről az állatorvos a gazdikat tájékoztatja, majd a megfelelő dokumentumon rögzíti a tulajdonos beleegyezését.



Műtét után


A még alvó kutyát, macskát oldalán fektetve, nyújtott nyakkal és kihúzott nyelvvel kell szállítani, kisebb testű kedvenceket szállítódobozban, termetesebb kutyákat az autó hátsó ülésén utaztatva. A saját jármű helyett tapasztalt állatszállítók szolgáltatásait is igénybe lehet venni. Vigyünk egy nagyobb takarót az alvó állat járműbe történő beemeléséhez.


Az altatószerek befolyásolják a hőszabályozást, ezért egészen addig, míg az állat teljesen magához nem tér, meg kell akadályozni a test lehűlését, illetve túlmelegedését. Hideg időjárás mellett szobahőmérsékleten, vastag takarókra fektetve, hőség esetén kellemesen hűvös helyiségben helyezzük el négylábú barátainkat. A hely kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy kedvencünk öntudatlan állapotában vizeletet üríthet, ébredezéskor esetleg hányhat. Nagytermetű állatot célszerű időnként a másik oldalára átfordítani, az alul levő tüdőlebenyek összenyomatásának és vizenyős beszűrődésének megelőzése céljából.
Alvó kedvenceinket csak a hasukon keresztül fordíthatjuk át másik oldalukra a gyomorcsavarodás veszélye miatt, ami főként nagytestű és/vagy mély mellkasú kutyafajtákat veszélyeztet.
Soha ne alkalmazzuk az egyszerűbben kivitelezhető, gerincen való átfordítást.
Az állat szeme az alvás alatt nyitva marad, ezért a szaruhártya könnyen kiszáradhat. Ezt megelőzendő, az altatás kezdetén a négylábú páciens szemébe szemcseppet, szemkenőcsöt vagy -gélt juttatunk. Amíg a pislogás az éber állapotnak megfelelően újra nem kezdődik, a gazdi feladata a szemhéjak gyakori összezárásával az eb vagy cica szaruhártya felületének nedvesen tartása.


A felébredés időpontja tág határok között változhat, általánosságban néhány óra, ám akár 24 óráig is elhúzódhat. Az ébredés időpontja függ az állat fajától, életkorától, nemétől, testtömegétől, az alkalmazott altatószertől, az altatószer mennyiségétől, beadási módjától, a műtéti beavatkozás időtartamától, típusától.
Az ébredezési időszakban lehetőség szerint legyünk kedvencünk mellett.
Meg kell akadályozni, hogy a bizonytalanul imbolygó kutya, macska közlekedni kezdjen, és elesve, lépcsőn lebukdácsolva összetörje magát. A cicákat és a kisebb termetű kutyákat tartsuk a szállítódobozban, a nagyobb termetű ebek számára kerítsünk el egy szűkebb részt egy zárt helyiségben. A stabilan álló, biztosan járó kedvenceket már ki lehet vinni a dolgukat végezni.
A hányás és a félrenyelés veszélyét elkerülendő, csak akkor adjunk inni és enni az állatnak, ha már teljesen éber, egyenesen, nem rogyadozva jár.
Kedvencünk etetése a műtétet követően függ attól, hogy négylábú barátunk milyen beavatkozáson esett át és milyen szervrendszert érintenek a problémák. Javasolt ebben az időszakban a kímélő, de magas tápértékű eledel, pl. alaposan megfőzött száraz, fehér húsok, rizs, hal. Az állatorvosoknál beszerezhetők diétás tápok és konzervek is, amelyek biztosítják a lábadozás időszakában fontos tápanyagokat. Egyszerre kis mennyiséggel, és gyakrabban kínáljuk meg kedvencünket.
Előfordulhat, hogy a műtéten átesett állat átmenetileg étvágytalanná válik, ami lehet az altatáshoz alkalmazott gyógyszerek mellékhatása, vagy a fájdalom jele is, amelyet az állatorvos által javasolt tablettákkal csökkenthetünk. Az étvágytalanság idején is ügyelni kell az állat vízfogyasztására, mert a kiszáradás rendkívül veszélyes lehet.


A varratszedésig (és esetleg még a varratszedés után néhány napig) a sebet és környékét nem érheti víz: az állatot fürdetni, úsztatni nem szabad és a kozmetikával is érdemes a varratok eltávolítását megvárni. A sebet az állatorvos kötszerrel védi, a műtéti területhez való hozzáférést pedig a nyakra helyezhető műanyag körgallér feltételével lehet megakadályozni a varrat kiszedéséig. A kezdeti kényelmetlenség után kedvencünk gyorsan megszokja a gallért.
A kedvenc állat műtétet követő hazaszállításakor célszerű feljegyezni a következő tudni- és tennivalókat:
Következő időpont kötözésre vagy kontroll vizsgálatra és varratszedésre.
A felépülés idejére javasolt étrend.
A lábadozás alatt beadandó gyógyszerek.


                                                         Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved