Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Afrikai elefántok a Sóstó Zoo-ban |
.
Címkék: Nyíregyházi Állatpark, afrikai elefánt, elefánt, állatszállítás





Gajdos László és Dr. Papp Endre: afrikai elefántok a Sóstó  Zoo-ban


Magyarországon 140 évvel ezelőtt a Budapesti Állatkertben épült az első és eleddig utolsó elefántház, ahol két ázsiai elefántot mutatnak be.

A Sóstó  Zoo, mely az ország keleti felében fekvő 120 ezer lakosú Nyíregyháza 10 éve alapított állatparkja, 2006-ban, 10 éves fejlesztési programjának lezárásaként afrikai elefántok tartására alkalmas elefántházat, illetve kifutót épített.
A ház 600 m2 alapterületű, 4 db 37 m2-es bokszot, és egy kisebb medencével ellátott 300 m2-es közösségi teret tartalmaz.
A ház magassága 11 méter, a látogatók felülről, emeleti szintről, páncélüvegen keresztül nézhetik télen az állatokat.




A gondozók  a bokszok magasságában elhelyezkedő függőfolyosóról, fentről nyitják, zárják a rozsdamentes acélból készült, mehanikus ajtókat, és így szeparálják az állatokat.
Az állatok tartásánál a „protected contact” elvet alkalmazzák.
Ez utóbbiban a belső, zárt láncú, kamerás megfigyelőrendszer központja kerül kiépítésre, így az állatokat folyamatosan tudják figyelni, illetve számítógépre rögzíteni a történéseket.

A kívülről nagyon szép díszkővel burkolt, impozáns épülethez egy zöldségtároló, illetve takarmány-előkészítő konyha, egy szénatároló valamint egy gondozói szoba tartozik.
Az épületet
négy afrikai elefánt tehén tartására tervezték, és hamarosan nekilátnak egy bikaház megépítésének. Az épület egyik oldalához csatlakozik egy közel egy hektáros, szárazárokkal határolt kifutó, amelyben az árok kiképzés az állatok felől rézsűs, így könnyen lesétálhatnak az árokba, amit egy
3 méter magas kőfal határol. Az ajtó előtt egy befogószerkezet található, ezen át közlekednek ki–be az állatok, és itt van mód az esetleges beavatkozásokra megszorítani az állatot.

A kifutó egyik felében nagyméretű, természetes medence került kialakításra, amelyben saját dagonyát alakíthatnak ki az állatok.

A ház másik oldalához egy 3000 m2-es kifutó kapcsolódik, mely az előbbihez teljesen hasonló rendszerben épült fel, és egy elefántbika tartására alkalmas. Ehhez csatlakozik majd a nemsokára épülő bikaház.


Jelenleg a park egy hatéves elefántbikát tart, mely a varsói állatkertből érkezett az EEP* koordinálásával, illetve a Telawivi Állatkertből származó 16 éves Joki nevű elefánttehenet másfél éves bikaborjával.

(*A mozaikszó angolul European Endangered Species Program, jelentése Veszélyeztetett Fajok Európai Programja. Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) európai törzskönyvek (ESB - European Studbook) és EEP programok segítségével koordinálja a veszélyeztetett állatfajok állatkerti tartását és tenyésztését. Az egyes programokat koordinátorok irányítják az adott faj tartásában jártas szakmai csoportok segítségével. Meghatározzák és segítik a megfelelő tartási körülmények kialakítását, a helyes takarmányozást, a pároztatások rendszerét. Ügyelnek a genetikai sokféleség megőrzésére. A Sóstó  Zoo mintegy harminc EEP, illetve ESB által koordinált faj tenyésztésében vesz részt.)




A terv természetesen az, hogy sikerüljön két éven belül kialakítani egy 1.4-es tenyészcsapatot.

A varsói állatszállítás áprilisban zajlott László Török saját speciális kamionjában, ahova enyhe bódítás után került a Lotek nevű fiatal bika, és 16 órás, problémamentes utat követően érkezett meg Nyíregyházára. Két állatgondozó, illetve egy állatorvos biztosította az utat. A kipakolás kicsit nehézkes volt, mert a fiatal elefánt több órányi csalogatás ellenére  sem akarta elhagyni a konténert, így 150 milligramm  enyhe bódítószer belövése után behúztuk a házba, ahol a 4-5 napos bizonytalankodáson túljutva megszokta környezetét, és egy hét után már a megismert vezényszavakra dolgozott és azóta is jól kezelhető.

Az izraeli elefántszállítás logisztikai problémák miatt áprilistól húzódott,  ugyanis a Joki nevű elefánttehén nagy mérete miatt nem találtunk repülőgépet amelybe a konténer befért volna. Végül az EL–AL Légitársaság egy teherszállító jumbóján felvette a tehenet, illetve a másfél éves borját Az izraeliek tájékoztatása szerint az állatok maguktól, néhány napos szoktatás után mentek be a konténerbe, és hosszú távú nyugtató hatása alatt indították útnak őket.
Két óra 30 perces repülőút után a budapesti repülőtérről egy 10 órás kiszállás és kamion utat követően érkeztek meg a Sóstó Zoo-ba, ahol igen könnyen elhagyták a szállítóládákat, előbb a borjút engedtük be a házba, majd őt követte az anyaállat.

Háromnapi szoktatás után ki–kinéztek a kifutóba, a borjú kíváncsi természete bátorságra biztatta az anyaelefántot is, így egy hét elteltével birtokba vették a kifutót, ahol dagonyáznak, illetve a meghagyott természetes fákat elkezdte az anyaállat használni, így némelyik sorsa hamarosan megpecsételődik. A kellemes hangulat és a természetes hatás miatt, amely az elefántoknak és a látogatóknak egyaránt fontos, kijelöltünk néhány fát, amit villanypásztorral védünk. Jelenleg zajlik az anyaállat, illetve borja tréningje, mert számukra ez ismeretlen volt, a fiatal bikától is tanulnak, de gondozóink igen ügyesen tudják őket már néhány alapvető dologra rávezetni.



Az állatok gondozását, Takács Zoltán vezető állatgondozó irányításával öten végzik, reggel 7-től este 7-ig vannak az állatok mellett.

Az állatorvosi felügyeletet a park fiatal állatorvosa Dr. Papp Endre látja el.



Természetesen a hím állat és a tehén jelenleg csak messziről látja egymást, de kommunikálnak, és odafigyelnek a másikra.

A takarmányozás az általánosan elfogadott normák szerint zajlik, a szállítás utáni harmadik napon kezdtek el az állatok normális mennyiségű táplálékot fogyasztani, ami nálunk most szénából, kukoricaszárból, dinnyéből, répából, almából, nagy mennyiségű lombból, lótápból, és a Salvana cég által gyártott speciális elefánt vitaminból áll.

Az elefántok várják látogatóikat a Sóstó  Zoo-ban.





Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved