Sasok, sólymok és társaik egy bajorországi kastélyban
Riedenburg az Altmühl folyó völgyében, Bajorország közepén található kisváros. A városka fölé magasodó szirteket két középkori várrom, és közöttük egy épen maradt, gondosan renovált kastély ékesíti.
A kastély fő vonzereje a messze földön híres solymász bemutató. A középkori épületben berendezkedett solymászok márciustól októberig, naponta két alkalommal tartanak látványos bemutatókat. A műsorban a keskeny kapurésen oldalra dőlve átsuhanó vándorsólyomtól kezdve, a zuhanórepülés után hirtelen lefékező parlagi sasig számos ragadozó madár kápráztatja el a nézőket.
Július 27-én szerkesztőségünk is felkapaszkodott a kastélyhoz, megcsodálni a 11 órakor kezdődött bemutatót. Aztán ott ragadtunk egész napra. A levegő fejedelmei teljesen elvarázsoltak minket.
A kastély udvarán megtekinthető bemutató során a nézők körbeülnek egy fűvel borított területet, a hátuk mögött pedig, a fal mellett sorakoznak a fellépésre váró ragadozó madarak.
Minden madár saját kis fészert birtokol, védőtetővel, földbe süllyesztett vizestállal, kényelmesen megülhető fatönkkel. A bemutatóhoz a solymászok a fal mellett üldögélő madarakat egyesével behozzák az udvarra.
A műsorban az első szám az alapgyakorlat, a karon ülés elsajátítása. A bemutatásához egy, a napfényben álmosan hunyorgó uhut hordoztak körbe. A messze a háttérben várakozó nappali ragadozó madarak a bagoly megpillantásakor intenzív fújolásba kezdtek, a bekiabálásokkal egy pillanat alatt megtelt a légtér.
A rikoltozás ősi ellenszenvben gyökerezik. Az éjjel vadászó uhu az egerészölyv méretig a nappali ragadozó madarakat is zsákmányul ejtheti, ha azok mafla módon kiülnek egy ág végére aludni. A baglyokat a béke fenntartása érdekében, a többi madártól elkülönítve, a kastély egy másik udvarán tartják.
A betanítás következő lépéseként a madárnak el kell repülnie az egyik solymásztól a másikig, ezt egy vándorsólyom mutatta be. A műsorvezető többször megemlítette, hogy a ragadozó madarak betanítása során minden sikeres mozzanatot finom falatokkal jutalmaznak, és ez a bemutató alatt is így zajlik. A madarak csak azt a feladatot hajtják végre, amihez kedvük van, és minden esetben megkapják a jutalmat. Egy magyar néző ezt hallván meg is jegyezte: „nem hülye ez, hanem sólyom”.
A fogságban született és nevelkedett madarak izomzatát rendszeres edzésekkel készítik fel a vadászathoz. A műsorban bemutatták az edzések számára készült, hosszú kötélen körbepörgetett tollas csalit. A lecsapó sólyom elől számos alkalommal elrántották a levegőben süvítő csalit, a madár azonban minden elhibázást követően visszakanyarodott, és új lendülettel rohamozott. A tollas csali sikeres elfogása után nem maradt el a jutalmazó húsdarabka. A fellépésére váró egyik rétisas alig tudta kivárni, hogy az ő műsorszáma következzék, türelmetlenül csapkodott, a lábszíja alig tudta visszatartani.
Barna kányák akrobatikus légi bemutatóját is megcsodálhattuk, akik a levegőbe dobált apró húsdarabokat földre hullás előtt elkapták, és repülés közben elfogyasztották. A műsort keselyűk gyalogosan és repülve előadott produkciói, és hatalmas sasok bemutatói tették teljessé, róluk a hamarosan következő két folytatásban jelentetünk meg képriportokat.