Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Orrszarvú körkép hazánkban
|
.
Címkék: Fővárosi Állat- és Növénykert, Nyíregyházi Állatpark, indiai orrszarvú, orrszarvú, szélesszájú orrszarvú




A Fővárosi Állat- és Növénykertben élő szélesszájú orrszarvú pár: Lulu és Easy Boy híre a közelmúltban az egész világot bejárta. A 26 éves nőstény egy hónappal ezelőtti ellése volt ugyanis az első alkalom, amikor mesterséges termékenyítés útján sikerült orrszarvút szaporítani. Easy Boy megfelelő minőségű örökítő anyagot szolgáltatott, melynek célba juttatásához már az állatorvos-tudomány eszköztárát is be kellett vetni, ugyanis a hosszú ideje együtt élő páros leginkább testvérnek tekinti egymást, és természetes úton nem szaporodtak.



A Fővárosi Állat- és Növénykertben az orrszarvú fotókat Bagosi Zoltán készítette


Az orrszarvúborjú szépen fejlődik annak ellenére, hogy Lulu sajnos nem fogadta el a kölykét, így a gondozók táplálják cuclisüvegből. A közel 60 kilogramm testtömeggel született orrszarvúborjú apróságnak éppen nem nevezhető, mostanára már 80 kilónál is többet nyom a mérlegen.

Az anyaállatnál február 20-án, kedden újabb mesterséges termékenyítést végeztek.

Az orrszarvúk szaporodási stratégiájának egyik célszerű eleme, hogy amennyiben az igencsak hosszú, 16–17 hónapnyi vemhesség után született kölyök életképtelen lett volna, akkor az ellés után egy hónappal ismét fogamzó képes nőstény újból párosodhat. Lulu szemszögéből, aki nem fogadta el a borját, rendkívül hasonló eset történt. A gondos állatorvosi vizsgálatok kedd estére jelezték előre az újabb pete megérésének és a tüszőrepedésnek időpontját, ekkor kellett a hímtől származó örökítő anyagot is egy speciális, hajlékony katéterrel a méhszarvba juttatni.
A termékenyítéshez használt sperma ezúttal nem Easy Boy-tól származott. Az előzetes tervek szerint a németországi Münster állatkertjében élő, Harry nevezetű állattól hoztak volna különlegesen előkészített örökítő anyagot. Ebben már előzetesen szétválogatták volna a hím, illetve a nőstény utódok nemzését lehetővé tevő ivarsejteket, ezáltal előre meghatározott nemű orrszarvú születhetett volna. Ennek előnye, hogy az orrszarvúak megmentését szolgáló tenyészprogram fenntarthatósága szempontjából elsősorban nőivarú állatok születése a kívánatos. A Harrytól legutóbb levett szaporító anyag azonban a laboratóriumi vizsgálatok során nem bizonyult alkalmasnak a mesterséges termékenyítésre, ezért a Colchesteri Állatkert Simba nevű hím orrszarvújának – mélyfagyasztott állapotban tartósított – spermáját használták fel az állatorvosok.
Amennyiben az eredeti elképzelés nem hasal el az alkalmatlan örökítő anyag miatt, a világon először születhetett volna céltudatosan választott nemű orrszarvú.
A néhány nappal ezelőtt történt beavatkozás után Lulu a gondozók elmondása szerint remekül érzi magát. Azt még nem lehet tudni, hogy az újabb termékenyítés sikeres volt-e, az eredményekre 70-80 napot kell várni.

A kis orrszarvú hamarosan látogatható lesz a Fővárosi Állat- és Növénykertben.




Nyíregyházán a Sóstó Zoo semmiben sem marad el a nemzetközi élvonaltól. A kedvező adottságú, jelentős területeken kiépített állatkert egyik büszkesége Athos, a hím szélesszájú orrszarvú.
A harmadik éve Nyíregyházán élő Athos múlt év nyarán két leendő feleséget is kapott. Reménybeli párjai egy dél-afrikai tenyészfarmról érkeztek.  A  vastagbőrű hölgyek az 1 hónapos karantén leteltével már a kifutóban trappoltak, ám a hímtől elválasztva élnek, hiszen a frigyre még 3 évet várni kell.


A Nyíregyházi Állatparkból az orrszarvú képeket Révészné Petró Zsuzsa bocsátotta rendelkezésünkre


Magyarország első indiai orrszarvúja, a 3 éves, Nepál névre hallgató páncélos rinó szintén a Sóstó Zoo lakója 2006 óta.

Az indiai orrszarvú egyike a legveszélyeztetettebb élőlényeknek, természetes élőhelyén állományát alig 2000 példányra becsülik. Megfogyatkozásának legfőbb oka életterének csökkenése, valamint kegyetlen vadászata. Bár hivatalosan mindenütt védelmet élvez, a feketepiacon nagy a kereslet az orrszarv iránt, ugyanis ebből állítják elő Közel-Keleten a  dzsambija nevű, hagyományos tőr nyelét, valamint a távol-keleti gyógyászatban gyógyhatást tulajdonítanak orrszarvának (bár ezen testrész csupán szaruszerű anyagból, keratinból áll).

Az indiai orrszarvút először az időszámításunk utáni első században, Titus római császár uralkodása alatt hozták be Európába. Ezután csak 1513-ban került újra kontinensünkre, melyet Emmanuel portugál király kapott ajándékba. Valószínűleg ezt az állatot ábrázolta Dürer híres fametszetén.
Az indiai orrszarvúhoz 2006 őszén játszótárs érkezett. Ma az állatparkok legnagyobb ritkaságai közé tartozik ez a faj, jelenleg 46 példány él az Európai Fajmegmentési Program keretében az  állatkertekben. Ehhez a programhoz csatlakozva érkezett meg Nepál, majd őt követte múlt év októberben a napjainkban szintén 3 éves, Münchenben született Kalimanta. Az orrszarvúk hamar birtokba vették új,  speciális igényeket kielégítő külső és belső területüket, s naphosszat dagonyáznak, fogócskáznak fákkal tarkított kifutójukban.

Nepál és Kalimanta, az indiai orrszarvúk és Athos, a szélesszájú orrszarvú, valamint leendő párjai várják a látogatókat a Nyíregyházi Állatparkban.

Hazánknak nem kell szégyenkeznie, a természeti adottságokhoz és az anyagi teherbíró képességhez képest országunk derekasan kiveszi a részét az orrszarvú fajok fennmaradását segítő programokból.




Korábban érkezett tudósítások a vastagbőrű óriásokról:
Indiai orrszarvúk hazánkban először
Amerikában született orrszarvú segít a fajt megmenteni Szumátrán
Az első lépés a lombik-orrszarvú irányában


Mesterséges termékenyítés egyéb, fokozottan védett állatfajoknál:
Mesterséges termékenyítés szibériai tigriseknél
Koalák a kémcsőből
 



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved