Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

A kullancsok túlélik a mosóprogramot és a szárítógépet |
.
Címkék: ellenállóképesség, kullancs, kutatás


John Carroll az Egyesült Államok Mezőgazdasági Kutatóintézetének (ARS, Beltville, Maryland állam) rovarokkal és atkákkal foglalkozó specialistája a kullancsok ellenálló képességének vizsgálatára a mindennapi életből választott módszert.
Az Amerikában előforduló két gyakori kullancsfaj, az Ixodes scapularis és az Amblyomma americanum nimfa stádiumú példányait sűrű szövésű hálóból készült zsákokba csomagolta, és berakta a mosógépbe. A háló a rozsdamenetes acélból készült, lukacsos dob okozta sérülésektől megvédte a parazitákat, viszont szabadon átengedte a mosószeres oldatot.
Különböző típusú mosószereket kombinált válogatott hőmérsékletű programokkal.

Az Amblyomma americanum példányok többsége az összes detergens és hideg- vagy melegvíz kombinációt túlélte anélkül, hogy aktivitásuk jelentősebben csökkent volna. A tisztítószerek nagyobb része és a mosóprogramok az Ixodes scapularis egyedekkel sem tudtak végezni, bár ezen utóbbi kullancsok 75%-a az egyik mosószer hatására már elpusztult.

A szárítógép belsejében, egy órán keresztül, a legmagasabb hőmérsékletnek kitéve valamennyi élősködőt sikerült elpusztítani. Viszont amennyiben a szárításhoz nem kapcsolták be a fűtést, az Ablyomma americanum példányainak több mint fele, az Ixodes scapularis faj képviselőinek pedig mintegy harmada túlélte a folyamatot.

A tiszta ruha ezek alapján nem tekinthető biztosan kullancsoktól mentes ruhának.

A kísérletsorozat eredményeit figyelembe véve új ajánlást fogalmaztak meg az Egyesült Államokban: kullancsokkal elárasztott területen való tartózkodás után a ruhákat javasolt magas hőmérsékleten mosni és maximális hőfokon szárítani.
A mérsékelt égöv területén az
ősz a kullancsok számára az aktivitás fokozódását jelenti.

Az atkafélékhez tartozó vérszívó élősködők számos környezeti hatásnak masszívan ellenállnak. Természetes körülmények között megfigyelték, hogy a víz alá került kullancsok órákig, más tanulmányok szerint napokig túléltek. A kifejlett kullancsok pedig akár két évet is kibírnak táplálkozás nélkül.

Dr. Földvári Gábor PhD. (SZIE, ÁOTK, Parazitológiai és Állattani Tanszék) a hazai kullancsfajok elterjedésének felmérését végző egyik szakértő kérdéseinkre válaszolva kifejtette, hogy az Amblyomma americanum és az Ixodes scapularis fajok Magyarországon nem fordulnak elő. Az utóbbi fajhoz rendkívül hasonló ökológiai igényekkel bíró Ixodes ricinus viszont a leggyakoribb kullancs hazánkban. További hasonlóság az amerikai élősködővel, hogy az Ixodes ricinus a Lyme borreliosis kórokozójának legfőbb terjesztője, és ezek mellett az embereket leggyakrabban károsító kullancsfaj Magyarországon.



Kapcsolódó cikkek:
Kullancsok: rendszertan és biológia
Lyme borreliosis




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
A vadászgörények legfontosabb fertőző betegsége a szopornyica, amely kutyákban ma már ritkábban fordul elő.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved