Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

KöhögŐSZezon |
.
Címkék: fertőző betegség, kutya, védekezés, védőoltás


KöhögŐSZezon
Egy rendelői kreatív nyomában


Az ősz folyamán számos állatorvosi rendelőben találkoztunk a kutyák kennelköhögése elleni vakcinázásra felhívó poszterrel. Középen egy cseppfertőzéstől védő maszkkal felszerelt, fekete eb portréja, a háttérben egy impresszionista festmény hangulatát idéző erdő. A levélhullás színvilágát felvonultató poszter a reklámozás egyik alapelvére is emlékezteti a szemlélőt: a sikeres kreatív anyag a reklám hatékonyságát 75%-ban meghatározza. Ez elvezette szerkesztőségünket a következő gondolathoz: ez a mutatós reklám mennyire fedi a valóságot?
A köhögőszezon felderítésére indultunk.

A kennelköhögés jellemzően a közös légtérben tartott, vagy a sétáltatás, foglalkozások során közvetlen érintkezésbe kerülő ebek betegsége. Több kórokozó együttes hatására alakul ki, ezek közül a legjelentősebbek a kutya parainfluenza 2-es típusú vírus és a Bordetella bronchiseptica nevű baktérium. Társult kórokozóként a kutya herpes vírus és további baktériumok is előfordulhatnak, ezek önmagukban nem idéznek elő légzőszervi tüneteket. A kutyák 2 hetes életkor elérése után folyamatosan fogékonyak. Hajlamosító tényezőnek számít a hűvös, szeles idő, a csapadékos időjárás és a levegő magas por koncentrációja. A járványok leggyakrabban ősszel törnek ki. A betegség hirtelen jelentkező, heves, száraz köhögés, hőemelkedés, ritkábban láz tünetei mellett zajlik. Gyakori az orrfolyás, ez általában savós jellegű. Az ijesztően köhögő betegek 1-2 heti állatorvosi gyógykezelést követően általában maradéktalanul meggyógyulnak. A kórokozók eredeti célpontja a felső légutak, innen azonban elhanyagolt esetekben tovább terjedhetnek, súlyos szövődményeket okozva. A kennelköhögés rendszeres vakcinázással megelőzhető.
A betegség hazai előfordulásának részleteiről személyesen érdeklődtünk összesen 58 budapesti, debreceni, szegedi, székesfehérvári, szolnoki és váci állatorvosi rendelőben. A megkérdezettek közül valamennyi rendelőben diagnosztizáltak már kennelköhögést a jellegzetes klinikai tünetek alapján, és 46 (79%) intézményben ebben az évben is észlelték a betegséget, 41 (71%) rendelőben pedig a mostani ősszel. Tizenegy (19%) állatorvosi rendelőből azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nem minden évben állapítják meg a betegséget a kutyákon, 47 (81%) rendelőben legalább évente egyszer elő szokott fordulni a kennelköhögés. Szegeden és Szolnokon élénken élt a közelmúltban lezajlott járványok emléke. Egy szabatos megfogalmazás szerint : „Úgy rázta a köhögés a kutyákat, hogy a gatyájukból majd’ kiestek.” Az információk gyűjtésének befejezéséig úgy tűnt, Debrecent 2007-ben a nagyobb járvány megkímélte, az ottani állatorvosok egyedi esetekről, beteg kutyák kisebb csoportjairól számoltak be.

Érdekes példára bukkantunk a főváros XVI. kerületében. Egy kutyaiskolába járó eb teleköhögte az oktatást, majd a hazafelé vezető útvonalon végigköhögte az utcákat. Ezzel három héten keresztül áramló, köhögő eb csapatot zúdított az iskola közelében működő állatorvosi rendelő személyzetének nyakába. Az eset igazolta, hogy a cseppfertőzéssel terjedő kór rendkívül ragályos, illetve azt, milyen kevés kutya rendelkezik vakcinás védettséggel kennelköhögés ellen. (Az iskolába látszólag egészségesen induló eb az oktatáson kezdett el hirtelen köhögni.)
Az állatorvosi ajánlás ellenére az ebtartók részéről csekély az érdeklődés a védőoltások irányában. A megkérdezett rendelők közül csak 3 (5%) végez rendszeresen, 12 (21%) szezonálisan és 17 (29%) szórványosan vakcinázást.
A köhögőszezon felderítése során azt tudtuk megállapítani, hogy a kennelköhögés a hazai állatorvosi rendelőkben is rendszeresen megállapított kór, és a betegség gyakran járványos méreteket ölt. A betegség védőoltásokkal megelőzhető lenne, azonban a hazai kutyáknak csak egy töredéke védett rendszeres vakcinázással.

Köszönet illeti valamennyi megkérdezett állatorvosi rendelő munkatársait, akik részletesen válaszoltak az érdeklődésre.


Felhasznált irodalom:
Etienne Thiry: Clinical virology of the dog and cat, 2006



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
A vadászgörények legfontosabb fertőző betegsége a szopornyica, amely kutyákban ma már ritkábban fordul elő.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved