Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Szegeden megjelent a szívférgesség |
.
Címkék: Szeged, belső élősködők, kutya, szívférgesség, szúnyog




Az egyik szegedi állatorvosi rendelőben hazánkban jelenleg még kiemelt ritkaságnak számító eset bukkant fel. Egy fiatal, ránézésre egyébként nem egy beteg kutya benyomását keltő és jó kondícióban lévő staffordshire terrier típusú eb sántítani kezdett. Az állatorvosi vizsgálat a csontoknál és az ízületeknél nem tárt fel elváltozást. A gondos gazdi és az eb állatorvosa a konzultáció során arról döntöttek, hogy a Lyme borreliosis laboratóriumi tesztjét elvégzik. Az eredmény kizárta a borreliosist, mint lehetséges okot a sántítás hátterében. A kutya vérében viszont féreglárvákat lehetett felfedezni a mikroszkóp alatti további vizsgálódás során. Az ezt követő teszt egyértelmű eredményt adott: a kutya megfertőződött szívférgekkel. A konzultáció során befolyt adatokból kiderült továbbá, hogy az eb az élete során még nem hagyta el Szeged területét, így nem importált esetről, hanem helyben történt fertőződésről van szó.


Szegeden megjelent a szívférgesség


Az éghajlat változásával, a a meleg, mediterrán időjárás előretörésével újabb veszélyek fenyegetik kedvenc kutyáinkat. A vérszívó szúnyogok, bolhák, kullancsok mint köztigazdák közvetítésével a babesiosis és a Lyme borreliosis mellett még egy fonálszerű féreg fertőzése, a  Dirofilaria immitis, az ún. szívféreg is megjelent Szegeden. Jelenleg még csak néhány esetet igazoltunk, azonban a fertőzés elterjedésének megakadályozása céljából már a mostani szúnyogmentes időben folyamatosan cselekednünk kell.

A fertőzés megelőzhető, leküzdhető és kezelhető. Azonban fokozott gondosságot és odafigyelést igényel.

Az élősködő fejlődési alakjai a mikrofiláriák, az ún. vándorló lárvák, a fertőzött szúnyog vérszívása alkalmával bejutnak a véráramba. Az élősködők a gazdaszervezetben több hónapon át fejlődve, végül kifejlett formában az eb jobb szívfelében helyezkednek el, ahol idült szívbelhártyagyulladást, trombusképződést okoznak. A képződés helyéről levált rögök a vérkeringés útján kisebb erekbe sodródnak, ott elakadnak és embolia, azaz éreltömődés alakul ki, melynek következtében egyes területek vérellátása súlyos zavart szenvedhet.

A fertőzőképes lárvák a véráramban keringve „várják” a következő szúnyog érkezését és újabb vérszíváskor újabb köztigazdát fertőzve, a vérszívók körében széles körben elterjedhetnek. Ez a fertőzés kiszélesedésével és egyre több kutya megbetegedésével jár.


A betegség elleni védekezés egyrészt az eb részletes vizsgálata utáni megelőző kezelésben, illetve, ha már a keringő vérben lévő mikrofiláriák nagy számban kimutathatók, azok számának módszeres csökkentésében, végül azok elpusztításában, kiürítésében áll.



Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva


Mikor gondolhatunk szívféreg fertőzöttségre?


Ha a kutyánk extrém módon fáradt, szívproblémái vannak, a lábain ödéma, azaz vizenyő alakul ki, légzési nehézséget észlelünk nála, szívelégtelenség majd máj- és vesekárosodás lép fel. Kezdetben figyelemre méltó tünet lehet, ha egy fiatal kutyánál járási nehézségek jelentkeznek és ennek nincsenek ortopédiai okai.

A megelőző kezeléssel kapcsolatos tájékoztatásért, az esetleges szűrővizsgálatok végzésével kapcsolatban kérjük, keresse fel kedvenceinek állatorvosát.



Dr. Prigli Mária
kisállatspecialista, klinikus szakállatorvos
6728 Szeged, Alkotmány u. 2.
Tel.: (06-62) 471-727 (18 és 20 óra között)



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved