Pár vidéki kutyabolond Angliában olyan mozgalmat indított, ami 1863-ban bevette Londont. Aztán Amerika sem maradt ki a jóból.
Maroknyi lelkes és elszánt kutyabarát 1859-ben, az angliai Newcastle-ben összesen 80 szettert és pointert mutatott be az érdeklődőknek a világ első kutyakiállításán. Még nem voltak külön bírálói körök, sem fajtacsoportok, sőt mai értelemben vett kutyafajták sem. A szépségversenyen Mr. Brown Laetitia nevű kutyája mérkőzhetett Mr. Riley Max nevű ebével. Az első kutyakiállítás győztesének nevét sajnos még nem sikerült felkutatni. A nézők reakcióiról viszont maradtak emlékek: minden látogató el volt ragadtatva.
Ezen az eseményen, 1859-ben végre kizárólag a kutyák számára rendeztek kiállítást. Korábban az ember legjobb barátja csak matiné műsorszámként futhatott egy másik rendezvényen. Szintén 1859-ben, Britanniában, a második kutyakiállításon már spánielek is láthatók voltak. Birmingham volt a következő jelentősebb állomás, 1860-ban, ahol az előző kiállításokon látott kutyák mellé felsorakoztak a vérebek és a kopók. A szervezők lelkesedése gyorsan átragadt a publikumra, a kutyakiállítások robbanásszerűen növekvő látogatottsága hatására pedig a főváros is megnyitotta kapuit. Londonban 1863- ban rendezték az első kutyakiállítást. A kutyatenyésztés Britanniában alapvető átalakuláson ment át a XIX. század utolsó negyedében, melynek során 1873-ban megalakult a Kennel Club. Megkezdődött az a sok fejtörést igénylő munka, melynek célja az összes indulónak azonos esélyeket kínáló bírálati szempontok kidolgozása volt a sok, különféle kutyafajta esetében. Nem utolsó szabályként meg kellett határozni, milyen alapon ismernek el egy csoport, hasonló kinézetű ebet önálló kutyafajtának.
A Britanniából átsarjadzó divat az Újvilágban termékeny talajra talált. A kutyasport és vadászat világában otthonos úriemberek egy csoportja az Óvilágban és Philadelphiában jelentős pozitív visszhangot kiváltott kutyakiállítások sikerein felbuzdulva 1877-ben megalapította a Westminster Kennel Club-ot. A névadó egy patinás szálloda volt New York-ban, ahol a kutyások rendszeresen együtt vacsoráztak és közben megvitatták közös szenvedélyük újabb fejleményeit. A Westminster Kennel Club első kutyakiállítását 1877. május 8-10-én rendezte New York-ban, és nyomban meg is hosszabbította egy nappal a vártnál is nagyobb érdeklődés miatt. A kezdeti néhány alkalom után az évenként ismétlődő kutyakiállítás a híres Madison Square Garden- be költözött. A Best in Show, azaz a kiállítás legszebb kutyája címet 1907-ben nyerte el egy simaszőrű foxterrier, Ch. Warren Remedy. Érdekes, hogy a mai napig ő az egyetlen eb, aki a rákövetkező két évben is győzni tudott, és 1908-ban és 1909-ben is a Westminster Show legszebb kutyája lett. A duplázók listáján hét kutya szerepel, legutóbb 1971-ben és 1972-ben egy angol springer spániel, Ch.Chinoe's Adamant James iratkozott fel közéjük. Az amerikai kutyaőrület a XIX. században nem volt New York határai között tartható, szélsebes tempóban terjedt az egész Államokban. Az American Kennel Club (AKC) megalapítására 1884-ben került sor. Ebben az évben a Philadelphia Kennel Club tagjai meghívtak más tenyésztő szervezeteket is, ezáltal a legfelsőbb szintű szövetséget hozták létre. Az AKC a mai napig változatlan néven létezik.
Visszaugorva az Óvilágba, a brit Kennel Club 1880-ban bevezette a törzskönyvezési rendszert. A kutyakiállításokon elnyerhető díjak egyre értékesebbé váltak, és az anyagi oldalról érkező fokozódó nyomás a kutyatenyésztés és a kiállítások rendjének egyre kifinomultabb szabályozását is magával vonta. Csak az 1901-es esztendőben már legalább 44 különböző kutyakiállítást rendeztek Nagy-Britanniában.
A következő száz év egyenetlen ívű, ám látványos fejlődést hozott, a tenyésztői szervezetek és az általuk rendszeresen megrendezett kutyakiállítások az egész bolygót meghódították. Múlt
év februárjában az American Kennel Club rendezvényén, Philadelphiában,
4000 kutyát neveztek, ám a tengeren innen, a világ legnagyobb
kutyakiállításának számító Crufts, Birminghamban 28 000 kutyát
vonultatott fel.