A macskakarmolásos betegség három főszereplője
|
|
|
.
Címkék:
bartonellosis, bolha, kórokozó, macska, macskakarmolási betegség, macskakarmolásos betegség, zoonózis
Az ember kezén hólyagok keletkeznek, hatalmasra duzzad és sajog a hónalji nyirokcsomó, ami akár gennyesen be is olvadhat. Esetenként elhomályosodó látás jelentkezik és tályogképződés a csigolyákban.
Átnéztük a macskakarmolásos betegség kórokozójával, a Bartonella henselae leírásával foglalkozó újabb szakirodalmat. A döntően két főszereplőre írt történetben a korábbi másodhegedűsnek tartott bolhaürüléket meghatározó tényezővé léptették elő. A felvetés jelentősége nem bolhapiszok méretű.
A gyermekgyógyászat atyjának tartott Robert Debre 1950-ben felfedezett egy különös betegséget, amely a nyirokcsomók bántalmával és bőrsérülésekkel járt a gyerekeknél. A francia orvos a kórt a macskák jelenlétéhez kapcsolta.
A kórokozó, a Bartonella henselae azonosítása elsőként 1993-ban sikerült, napjainkban pedig már más kórokozó Bartonella fajokat is leírt a tudomány. Ezek a baktériumok a hordozó macskákban esetleg jellegtelen és enyhe, de leggyakrabban semmilyen tünetet nem idéznek elő. A macskákat a bolhák fertőzik. A fertőzési útvonal felderítésére több kísérletet is elvégeztek.
A Bartonellákat hordozó macskákkal érintkező bolhák 3 órán belül fertőzöttekké válnak. A baktériumok a bolha belében akár 9 napig is fennmaradnak, szaporodnak és koncentrációjuk az idővel egyre növekszik. A bolhaürülékben hemzsegnek a macskakarmolásos betegséget okozó Bartonellák, és fertőzőképesek maradnak akár 3 napig is.
Megvizsgálták, hogyan kerül a kórokozó a vérszívó élősködőkből a házikedvencekbe.
A macskák etetése fertőzött bolhákkal nem eredményezett átvitelt. (Mielőtt bárki felhördülne: a bolhás macskák sokkal többet nyalogatják magukat, mint a bolhamentes fajtársaik és a vérszívó élősködők jelentős részét lenyalogatják magukról és lenyelik. Természetes körülmények között ez egy általános szabadulási módszer a bolháktól.)
Fotó: OTAM Kft., minden jog fenntartva
A szűk, zárt térben macskákat csípő, fertőzött bolhák sem vitték át a kórokozót a vérszívás során.
A kísérletek során egyértelművé vált, hogy a kórokozó számára a bőrsérüléseken át való behatolás a fertőzés útja. Leggyakrabban bolhaürülékkel szennyezett karmú macska karmolása során jutnak be a kórokozók.
A három főszereplő tehát a macska, a bolha és a bolhaürülék.
A kullancsok általi Bartonella átvitel elméletben lehetséges lenne, de igazolása a kísérletek során még nem sikerült.
Az emberek a kedvenc szobatigrisek bolhaürülékkel szennyezett szőrét simogatva, a kezükön lévő sérüléseken keresztül is fertőződhetnek. A bolhaürülékkel szennyezett karmú macska karmolása szintén kitűnő lehetőség a Bartonelláknak.
A macskakarmolásos betegség az embereken számos esetben jellegtelen, gyorsan gyógyuló bőrelváltozásokat okoz és felderítetlen marad. Máskor a nyirokcsomók megnagyobbodása is kísérheti a kórt. A nyirokcsomók esetenként gennyesen beolvadhatnak. Ritkán szemtünetek, idegrendszeri panaszok, ízületi gyulladások, csontban – leginkább csigolyákban – képződő tályogok is kialakulhatnak. Az ép immunválaszra képes betegek hatékony antibiotikumokkal sikeresen kezelhetők. További részletek az emberi megbetegedésről ide kattintva olvashatók.
Mivel a kórokozó hordozásának felfedezése a tünetmentes macskákon nehéz feladat (laboratóriumi szűrővizsgálatok kellenek hozzá), a kórokozó az emberbe bekerülve viszont kellemetlen, időnként veszélyes tüneteket is okozhat, ezért a megelőzésre kell koncentrálni. Megelőzésként nagyon rossz ötlet lenne teletömni antibiotikumokkal kedvenc macskáinkat. A macska bőrét kell megóvni a bolhaürülékkel való szennyeződéstől, azaz folyamatosan, magas szintű védelmet kell biztosítanunk a bolhák ellen.