Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Varik csínytevései: haverok, balhé, zsilip |
2011.06.26.
Címkék: Madagaszkár, Majomerdő, Nyíregyházi Állatpark, félmajom, maki, vari, viselkedés, állatkert

Határsértő és a látogatók táskáiba bekukkantó madagaszkári félmajmokkal találkoztunk. A vari gyors, ügyes és kergeti a balhét.


A nyíregyházi Sóstó Zoo madagaszkári félmajmai közül korábban már ismeretséget kötöttünk a kattákkal egy látványetetés során.

A gyűrűsfarkú makik (Lemur katta) nagyobb termetű rokonai, a varik (Varecia variegata) a szomszédban élnek. A Sóstó Zoo egy kerítésekkel és hatalmas hálókkal körbevett, fákkal borított területet épített a madagaszkári félmajmoknak. A Majomerdőben, egymástól gondosan szétválasztott helyen élnek a varik és a katták. Eredeti élőhelyükön sincs átfedés, a két faj a trópusi sziget más és más területeit népesíti be. A nyíregyházi Majomerdőbe a látogatók gondos zsilipelés után léphetnek be és sétálhatnak a karnyújtásnyi közelségbe merészkedő makik között. A varik és a katták birodalmának határán újabb zsilip következik. Az élénk, jó megfigyelő képességgel bíró légtornászokat egy egyszerű ajtóval öt másodpercig sem lehetne visszatartani. A vörös kabátos csínytevők számára azonban a zsilip sem leküzdhetetlen akadály, inkább kihívás.


Sikerült éppen akkor odaérnünk a varik birodalmának határához, amikor a két dróthálós ajtó közötti zsilipelő térben, a kilépni szándékozó látogatók mellett besurrant vörös kabátosok is vígan mászkáltak a falakon és lógtak a plafonon. Alig várták, hogy feltáruljon a második ajtó és beszabaduljanak a kisebb termetű rokonok, a katták felségterületére.

A gyalogos forgalom leállt, mint a Lánchíd 1986. március 15-én. Szerencsére Nyíregyházán békés kifejlet következett. A gondozók előbb visszaterelték a látogatókat a varik felségterületére, majd megpróbálták kicsalogatni a makikat a zsilipből. Azok mentek is, meg nem is. Ha az egyik engedett egy ínyencfalat csábításának és kijött a drótketrecből, beugrott helyette másik kettő. A varik csapatban mozognak, és ha a vezér kieszel egy csínytevést, magával rántja a cimborákat is. A grabancánál elkapott határsértőt persze vissza lehetett volna toloncolni, de a gorombaság nem megengedett a Sóstó Zoo-ban. A gondozók csapata kinyitotta a kreatív ötletek ládáját, és a kulcscsomó csörgetés, a szárított papaya és ananász kockákkal való kecsegtetés, valamint a magyar nyelv veretes szófordulatainak bevetésével kiimádkozta a vörös kabátos csínytevőket a zsilipből.


A varik nyomban találtak maguknak újabb mulatságot. A látogatók táskáinak és szatyrainak ellenőrzése legalább olyan jó mókának tűnt, mint megpróbálni belógni a kattákhoz.

A varik az emlősök (Mammalia) osztályába, a főemlősök (Primates) rendjébe és a makifélék (Lemuridae) családjába tartozó állatok. Az Afrika keleti partjainak közelében található Madagaszkár trópusi esőerdeiben, a lombkoronában élnek. Ennek megfelelően igazi légtornászok, ügyesen mozognak a fák ágain, nem ijednek meg attól, hogy hatalmas ugrásokkal közlekedjenek egyik fáról a másikra. Főként gyümölcsökkel táplálkoznak, de alkalmanként virágokat, nektárt, esetleg bizonyos leveleket vagy magvakat is elfogyasztanak.


A varik a legnagyobb termetű makifajok, testhosszuk 50–60 cm, amihez még a hasonló hosszúságú farkuk is csatlakozik. Testtömegük 3 és 4,5 kg között mozog. Hosszú, tömött és puha szőrköntös borítja őket, fekete-fehér vagy vörös-fehér színben.

A varik csoportosan élnek, fejlett szociális kapcsolatokat ápolva. A 3-6 fős csapatot egy szülőpár és azok még ivaréretlen utódai alkotják.

A csapatok dobhártya szaggató üvöltéssel jelölik a territóriumukat, melynek hallatán Madagaszkár első európai látogatói elrémülve, erdőlakó kísérteteknek tartották a félmajmokat.


A rendszertan jelenleg két fajba sorolja őket: a fekete-fehér vari (Varecia variegata) és a vörös-fekete színű vörös vari (Varecia rubra) különálló fajoknak számítanak. A 2001 előtti besorolás szerint viszont a két fajt egyazon faj (Varecia variegata) két alfajaként írták le (Varecia variegata variegata és Varecia variegata rubra). A fekete-fehér varin belül további 3 alfajt ismernek el. A fekete-fehér vari fejének egy része és a háta fehér, a teste többi részén pedig fekete a szőrköntös. Madagaszkár keleti részén él és a Természetvédelmi Világszövetség megállapítása szerint veszélyeztetett faj.

A vörös vari testének nagyobb részét rókavörös szőrzet fedi, a hasa, a farka és az arca viszont fekete. A vörös varik kizárólag a Masoala-félszigeten élnek, amely Madagaszkár szigetének keleti részén található. A Természetvédelmi Világszövetség szerint természetvédelmi besorolása súlyosan veszélyeztetett. A kisebb populációi elszigetelődhetnek egymástól, így a genetikai sokféleség megőrzésében elengedhetetlen az állatkertek szerepvállalása.


A nyíregyházi Sóstó Zoo-ban mindkét vari fajt tartják, és ehhez még egy további változatot, egy fekete-fehér-vörös varit is kitenyésztettek, ami az előbbi két vari faj keveréke.

Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!

{{VOTE}}

Tudta-e?
Legfeljebb 5 állat utaztatása minősülhet nem kereskedelmi célúnak az EU tagállamokba szállított, kedvtelésből tartott állatokból.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved