Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Állati stratégiák befagyás ellen
|
.
Címkék: béka, fóka, madár, medve, mókus, pele, sirály, sün, tél, érdekesség

A vadon lakóinak trükkjei lepipálják kedvenc kutyáink és cicáink téli bundáját.


Az egyenlítőtől távol, a vadon élő állatok számos trükköt fejlesztettek ki a fagyos hónapok átvészelésére.

A békák a külső hőmérséklet csökkenésekor igyekeznek minél mélyebben beásni magukat az iszapba, ahol erősen lehűlve, de nem kifagyasztva vészelik át a telet.

A madarak nem halmozhatnak fel vastag zsírréteget, testtömegüket akár 30%-kal is megnövelve ősz végére, mert a túlsúly az életveszéllyel egyenlő a repülő fajok számára. A madarakat könnyű, de rendkívül sűrű, rengeteg apró légcellát fogságban tartó pihe-, és tollréteg védi, ami az egész élővilág egyik legfejlettebb hőszigetelő rendszere. Viharban a csőrüket szélirányba fordítják, nehogy az oldalirányból érkező széllökés felborzolja rajtuk a tollkabátot, az esernyő kifordításához hasonlóan. A felborzolt pihék alól kiszökik a szigetelő, meleg levegőréteg. A vízimadarak egy faggyúhoz hasonló mirigyváladékkal gondosan bekenik tollazatukat, ami ezáltal vízlepergetővé válik. A tollászkodás során egy szigetelő, meleg levegőréteget is bezárnak a vízhatlan fedőtollak és a pihék közé.

Emberi szemmel nézve hajmeresztő, amint a sirályok és egyéb madarak -20oC hőmérséklet mellett flegmán ácsorognak a jégen. A csupasz lúdtalpak fagyás elleni védelmére egy ellenáramoltatós hőcserélő rendszerként működő vérkeringés szolgál, amely alapelvet egyébként a sarki vizekben élő fókák is ismerik, és az uszonyaik lefagyása ellen sikerrel alkalmazzák.

A hazánkban is élő mókusok egy fa odvában készített, kibélelt fészekben húzzák meg magukat, amihez gyakran zárható bejáratot is barkácsolnak. A legnagyobb fagy idején összetekeredve fekszenek az üregben és paplanként takaróznak a lompos farkukkal. Enyhébb időben előmerészkedhetnek felkeresni valamelyik elrejtett élelmiszer tartalékukat.

A medvék az őszi szüreteléskor tekintélyes zsírréteget halmoznak fel, és ennek védelmében bújnak a föld alá ásott barlangjaikba, több hónapos téli álmot aludni. A hibernálódás során életfunkcióik jelentősen lelassulnak.


A jegesmedve télen vándorol és nem alszik téli álmot.
Viszont szundikálni szeret a novemberi napsütésben.



Az éjszakai életmódot élő pelék (hazánkban mogyorós pele, nagy pele és erdei pele él) neve több nyelvben is a „hétalvó”. Zsírtartalékaikat feltöltik és a téli hideg elől magas szintű hibernálódással vonulnak vissza, csak 5-10 percenként vesznek levegőt, szívverésük száma a tizedére csökken. Megfigyelték, hogy az egér-mókus nagyságú rágcsálók csapatosan is behúzódnak a téli szállásokra, főként madarak odvaiba, költőládákba. Bizonyos pelék a nyári kánikula elől is alvásba menekülhetnek.


A sünök nem számítanak az építészet mesterei közé, télen leginkább levélkupacok alatt húzzák meg magukat, amelyek nem csak szigetelnek a fagy ellen, de a lassú lebomlásuk során még némi hő is felszabadul belőlük. (Avarégetéskor a sünöket is megölhetik az elővigyázatlan gyújtogatók.)

Az emberei test sokkal szerényebb megoldásokra képes a hideg elleni védekezésben, mint az állati stratégiák. Jelen sorok írója a mínusz 12 fokban kapkodta a lábát, hogy haza érjen, mielőtt befagy a puddingja.

Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva



Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
2012.01.01 -től csak igazoltan állatorvos által elvégzett, galandférgesség elleni kezelés után lehet kutyát bevinni az Egyesült Királyságba, Máltára, Írországba és Finnországba.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved