Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Új nyomkövető eszközök kutyáknak és cicáknak |
.
Címkék: GPS, egyedi állatmegjelölés, kutya, macska, mikrochip, technológia, újdonság

Elkóborolt a kedvenc négylábú otthonról? Az új fejlesztésű elektronikus eszközök segítségével akár egy mobil eszközre töltött térképen is megtalálható.


A kedvenc kutyákért és cicákért aggódó gazdik rémálmai közül kettő igencsak masszív és visszatérően kísért: a szilveszteri petárdázás és az ivarzás. Az utóbbi egy rutinműtéttel megelőzhető, az előbbinél marad a bezárkózás, elsötétítés, nyugtató szerek időben megkezdett beadása és az imák.
Egyedül Magyarországon több ezer, rémületében kiszökött és utána reménytelenül elkeveredett kedvenc állatot keresnek volt tulajdonosaik az új év első heteiben.
Egyre több gazdi szeretné tudni, hol tartózkodik a négylábú kedvence – ha lehet, akkor a nap bármely percében.



Mikrochip

Az állatok egyedi, elektronikus megjelölésének legkorábban bevezetett módjáról bőséggel írtunk a múltban. A bőr alá beültetett, rizsszem méretű transzponder egy 15 jegyű, egyedi kódot tartalmaz, amit egy speciális leolvasó készülékkel tudnak leolvasni a szakavatott kezek. A mikrochip passzív eszköz, nem sugároz jelet, helymeghatározásra nem alkalmas. Egy központi adatbankból, interneten lehívhatóak az egyedi kódhoz rendelt adatok a kedvenc állatról és a gazdiról. Ha befogják az elkóborolt kedvencet, és le tudják olvasni a kódszámot, akkor megtudható az adatbankból, milyen elérhetőségét adta meg a tulajdonos, és lehet értesíteni.

/indexel_1

Az EU-ban az ország határát elhagyva utazó kutya, macska és vadászgörény mikrochipes megjelölése kötelező. (Ezek mellett az állatútlevél kiállítása és a veszettség elleni, érvényes vakcinázás.)
Hazánkban a macskáknak csak töredéke van megjelölve mikrochippel, pedig éppen a kijáró cicák kóborolhatnak el a legsűrűbben.

 

Nyomkövető rendszerek

 

Web alapú civil hálózatok

Az internet lehetőségeire épülő rendszerek központja egy olyan weboldal, ahová a gazdik feltölthetik elveszett kedvencük adatait. A regisztrációt követően, a postai irányítószámok alapján a rendszer azonnal értesítést küld sms és e-mail útján az eltűnt kutya vagy cica körzetében található önkénteseknek. Az elveszett négylábúról a Facebook vagy tweet-üzenetek és egyéb közösségi média, illetve más weboldalak is megjelentetnek híradásokat. A központi weboldalon egy Google térkép mutatja az összes eltűnt és a megtalált kedvenc állatot.
A közösségre alapító hálózat ott működhet sikeresen, ahol a képernyő előtti bambulást felváltja az aktív részvétel és segíteni akarás. Szép példa a Hollandiában kiépített Animal Alert rendszer, amelyben mintegy 5000 önkéntes segíti a kedvenc állatok hazatalálását. A weboldalhoz mobil alkalmazásokat is fejlesztettek.



Telemetria

A rádióhullámokat kibocsátó nyakörvet viselő állat helyzetét egy antennával ellátott vevőkészülékkel lehet bemérni. Az eredetileg a vadon élő állatok kutatásában használt eszközt a közelmúltban tették alkalmassá kedvenc kutyák és cicák számára. (Bepárásodó szemüveggel emlékezhetünk vissza az elmúlt évezred természetfilmjeinek azon jeleneteire, amidőn az alacsonyan szálló helikopter nyitott ajtajában szakállas, kockás inges tudósok hadonásztak egy Junoszty TV antennájával az afrikai szavanna felett.) A meglehetősen borsos áron kapható berendezés nyílt terepen maximum mintegy 500 méter távolságból képes érzékelni az elkóborolt állatot. Épületek között járva mintegy 100 méterre csökken az érzékelés határa. A telemetriás berendezés használata jelentős gyakorlatot kíván.

cat_krimml_1

Fotó: OTAM Kft., minden jog fenntartva

 

GPS alapú rendszerek

A Globális Helymeghatározó Rendszer alkalmazása lehetővé teszi az egyes állatok helyének pontos meghatározását műholdak segítségével. A GPS technológiát kombinálva mobil hálózattal a kutyák és cicák tulajdonosai bemérhetik kedvencük tartózkodási helyét bármely, internethez csatlakoztatott, képernyős eszközön. A vezeték nélküli adatátvitel számos egyéb lehetőséget is kínál: akár a kedvenc állaton felvett testhőmérséklet, szívműködés, sokféle egyéb adat is követhető a távolból.

Egy példa a tengeren túlról a pettracker.com weboldalon található. Az amerikai használatra kifejlesztett technológia tekintélyes méretű nyakörveket használ, így a megjelölendő kedvenc állatnak is 6 kg testtömeg felett kell lennie. Törpekutyáknak és cicáknak általában túl nagy méretű a nyakörv. További érdekesség, hogy a Verizon által szolgáltatott vezetékmentes, újvilági adatátvitel nem kompatibilis az öreg kontinens GSM hálózatával. A leírások szerint a nyakörveket működtető elemek élettartama még meglehetősen korlátozott.

Az Angliában kifejlesztett Pawtrack rendszer azt ígéri, utána nézhetünk, merre járkált a kedvenc macskánk a múlt éjjel. A GPS nyomkövetős nyakörvek itt már mindössze 50 gramm tömegűek és rugalmasan illeszkednek a kedvenc állat nyakához. A pawtrack.com weboldalon található leírások szerint a nyakörvet viselő kedvenc állat helyzetét minden tíz percben rögzítik és egy szerveren tárolják. A cica tulajdonosa az előbbi adatokon felül, igény szerint bármikor lekérdezheti kedvencének pozícióját. Kíváncsian várjuk a termék megjelenését a magyar piacon.

Ausztráliában az RSPCA állatvédő szervezett lépett a piacra a TrakaPet nevű eszközzel. A kedvenc állat nyomon követéséhez itt arra van szükség, hogy a gazdi egy aktív SIM kártyát (bármely szolgáltatótól elfogadják) behelyezzen a kis méretű, lapos, doboz formájú eszközbe, amit utána a nyakörvön vagy hámon kell rögzíteni. A megjelölt állat tulajdonosa egy ’C’ betű sms-ben való elküldésével értesíti a távolban kószáló állatkán rögzített eszközt az adatkérési igényről, amire az eszköz pontos GPS koordinátákkal válaszol. A gazdi pedig egy okostelefon képernyőjén megjelenő Google Maps alkalmazáson megnézheti, merre jár a kedvenc eb vagy macska. A trakapet.com.au weboldalon írottak szerint lehetőség van egy biztonsági zóna kijelölésére. Ha ennek határát átlépi a kedvenc állatka, a gazdi nyomban sms értesítést kap a meglógási kísérletről. Az eszközt tápláló elem élettartama a helymeghatározó jelzések sugárzásának gyakoriságától függ. A percenként leadott jelek az elem élettartamát mindössze 7 órásra rövidítik, míg a 10 percenként ismételt jeladás már 35 órás működést enged meg. Óránkénti adatsugárzással a 80 órás élettartam is elérhető.

A kutyák kötelező hazai chipezése során számos gazdi kérdezte meg az állatorvosnál, megtalálhatóvá válik-e a kedvenc négylábú egy internetes térképen. A mikrochip önmagában erre még nem alkalmas, de a közösségi média és egyéb internetes alkalmazások már jelentős előrelépést jelentettek. A jelenkori megoldást a mobil eszközökön megjelenő GPS adatok jelenthetik. A kedvenc állatokra szerelhető GPS jeladók technikájának fejlődését érdemes lesz figyelemmel kísérni az elkövetkező években. A méretbeli és súlybeli csökkenés mellett egyre hosszabb élettartamú elemek megjelenése, és esetleg a négylábú kedvenc mozgását és/vagy testhőmérsékletét felhasználó technológiákon alapuló energiaszolgáltatás kialakulása várható.

 

Ajánlott cikkek a Tappancsvilág weboldalon:

Mikrochip kedvenc állatainkban
Tévhitek napjainkból a mikrochipről - GPS?
Tévhitek napjainkból a mikrochipről - elemcsere?




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved