Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Állathangok az emberek tudat alatti agyműködésében |
.
Címkék: kutatás


Az emberek az agy ugyanazon területén dolgozzák fel az érzelmeket kifejező állathangokat, mint az emberektől származó, örömet vagy haragot kifejező hangjeleket. Az embertársainktól érkező jelzéseket gond nélkül osztályozni tudjuk, azonban az állatok akusztikus szignáljait nem vagyunk képesek értelmezni. Ezt a jelenséget a University of Glasgow, Pascal Belin vezetésével dolgozó munkatársai ismertették a Proceedings of the Royal Society B (DOI: 10.1098/rspb.2007.1460) című tudományos folyóiratban. Vizsgálataik eredménye szerint az emberi agy ugyanazon módon érzékeli a fajtársaktól és az állatoktól származó hangokat a tudat alatti tartományban.
A kísérlet során 12 önkéntesnek játszottak le rhesus majmoktól, macskáktól és emberektől származó hangokat, miközben agyműködésüket műszerekkel megfigyelték.
A részvevőknek értékelniük is kellett a hangokat azok érzelmi töltése szerint. Az önkéntesek legtöbbször helyesen jelölték meg a jókedvű emberi nevetést vagy a dühös morajt. Az állathangok emocionális töltetének felismerése azonban szinte minden esetben sikertelen volt. Ennek megfelelően a rémült majmok kiáltozását, vagy az ínyencfalatnak örülő majmok hangjait éppen úgy nem tudták osztályozni, mint a macskák hangjelzéseit. A házimacska pedig több ezer éve az ember közvetlen közelében élő állatfaj fűzték hozzá a kutatók. 
Az agyműködés teljesen más képet mutatott. Az állatoktól és emberektől származó hangok az agykéreg ugyanazon meghatározott területén váltottak ki erős aktivitást, a jobb féltekén, a szem felett található területen. Ez a működési egység az érzelmek értékelésében, és ezek alapján döntések hozásában különösen fontos.
A jövő kutatási feladatai közé tartozik majd ezen terület működésének pontosabb megértése.




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!


Tudta-e?
Az emberi használatra készült láz- és fájdalomcsillapítók jelentős része mérgezést okozhat macskán.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved